Czy moje wyniki badań tarczycy są niepokojące?
Dzień dobry dwa lata temu miałam całkowite wycięcie tarczycy z powodu mikroraka brodawkowatego . W czerwcu wynik tsh 0,252 po skorygowaniu dawki letroxu pod koniec czerwca tsh 0,526 a ft4 1,79 . W sierpniu tsh 0,109 a ft4 . 1,85 . W październiku tsh 0,852 przeciwciała anty tg 64,90 a w usg w loży po prawym płacie hyperchogenny guzek hypo-halo 6x6x7mm z echami słabego obwodowego unaczynienia . Czekam na wizytę u endokrynologa czy te wyniki a przede wszystkim guz są niepokojące .

KOBIETA, 46 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Podjęto prawidłową decyzję o wycięciu tarczycy. Zdiagnozowany mikrorak brodawkowaty to najczęściej występujący niewielki nowotwór tarczycy, zwłaszcza u kobiet. Wykryty w odpowiednim czasie daje duże szanse na całkowite wyleczenie.
Rak ten rozwija się powoli, nie dając początkowo żadnych objawów. Do głównych objawów tego schorzenia można zaliczyć obecność niebolesnego guzka w obrębie tarczycy, a w późniejszym etapie problemy z przełykaniem, chrypka, ból gardła o nieznanej przyczynie, czy trudności w oddychaniu.
Analizując przedstawione wyniki badań można stwierdzić, że hormony tarczycy występują w przyjętych granicach normy. Spadek poziomu TSH nie jest gwałtowny i nie musi świadczyć chociażby o nadczynności. Poziom przeciwciał anty Tg również występuje w granicach normy. Na postawie badań z krwi prawdopodobnie można wykluczyć stany zapalne, czy choroby autoimmunologiczne.
Obecność niewielkiego guzka w badaniu obrazowym nie musi świadczyć, że dzieje się coś niepokojącego. Takie guzki mogą występować bez istotnej przyczyny. Jednakże istotne jest, aby tą zmianę ocenił lekarz endokrynolog. Specjalista zdecyduje o ewentualnej dalszej diagnostyce i leczeniu.