Czy może to być normalne zjawisko po takim upadku?

Dzień dobry w ubiegły czwartek upadłem na nadgarstek bokiem od strony małego palca. Tydzień po upadku czuje lekkie mrowienie nadgarstka przy przegubie. Zdjęcie rentgenowskie nic nie wykazało chwyt jest noenalny miałem przez 2 dni opuchliznę ale już jej brak co może być przyczyną? Nie czuje bólu. Czy może to być normalne zjawisko po takim upadku ? Czy jakieś badania wykonać?
MĘŻCZYZNA, 35 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękuję za pytanie. Mrowienie w nadgarstku po przeżytym upadku, bez zmian widocznych na zdjęciu rentgenowskim, może mieć różne przyczyny. Czasami nawet przy braku widocznych uszkodzeń kostnych, mogą występować drobne uszkodzenia tkanki miękkiej lub nerwów, a to nie będzie widoczne na zwykłym zdjęciu RTG (https://portal.abczdrowie.pl/rentgen-badanie-rtg-wskazania-i-przeciwwskazania ).

Skoro mrowienie utrzymuje się, a opuchlizna już zniknęła, można rozważyć wykonanie dodatkowych badań. Rezonans magnetyczny (MRI: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-siegamy-po-rezonans-magnetyczny ) może być bardziej szczegółowym badaniem, które pomoże ocenić stan tkanki miękkiej i ewentualne uszkodzenia nerwów czy ścięgien w nadgarstku.

Proszę też pamiętać, że opisane objawy mogą być normalne w pierwszym okresie po urazie. Jeśli mrowienie w nadgarstku będzie się utrzymywać dłużej niż kilka tygodni po wypadku, lub jeśli zauważy Pan pogorszenie objawów, wówczas zdecydowanie warto zgłosić się do lekarza. Warto też skontaktować się z lekarzem wcześniej, jeśli dojdzie do pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak zwiększone drętwienie, ból, osłabienie chwytu, czy jeśli mrowienie zacznie rozprzestrzeniać się poza obszar nadgarstka. Konsultacja z ortopedą lub neurologiem może pomóc ustalić dokładną przyczynę utrzymujących się objawów i ewentualnie zaproponować odpowiednie leczenie.

Życzę Panu szybkiego powrotu do pełni sprawności.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.