Czy możliwe jest, że zaszłam już w ciążę?

Ostatnią miesiączkę miałam 30 czerwca. W dniu planowej miesiączki i każdego kolejnego dnia robiłam testy ciążowe i wychodziły negatywnie. Dnia 5 sierpnia w porannych godzinach zeobilam test z krwi beta hcg a popołudniu dostałam okresu. Test beta wyszedł 21,31 mlU/ml. Plamienie od 5 sierpnia mialam obfite, dzisiaj również mam jednak już mniej. Czy możliwe ze jestem w ciąży, czy test beta mogl wyjść zle?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

test hormonu beta HCG może wskazywać na ewentualną ciążę. Przyjmuje się, że jego stężenie powyżej 5 mlU/ml daje szanse na zapłodnienie. W Pani przypadku fakty są ze sobą sprzeczne, ponieważ któryś z testów musiał wyjść fałszywie lub być niewłaściwie wykonany.

Zalecamy ponowne wykonanie testu ciążowego, może to być test płytkowy, jednak należy pamiętać, aby go wykonać z użyciem porannego moczu. Musi się to też odbyć co najmniej 10 dni, po stosunku, podczas którego mogło dojść do zapłodnienia.

Co do okresu, to wszystko zależy od wyniku testu ciążowego. Może się okazać, że jest to normalne krwawienie miesiączkowe, jednak w przypadku pozytywnego testu, można wnioskować, że było to plamienie implantacyjne (jeżeli występowało od 6 do 12 dnia po zapłodnieniu).

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym hormonu beta HCG i sposobami odczytywania jego wyników:

https://portal.abczdrowie.pl/hcg

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.