Czy możliwe, że jestem od urodzenia oburęczny?

Czy urodziłem się oburęczny?W dzieciństwie byłem bardzo nadpobudliwy,miałem kłopoty z nauczeniem się czytać i pisać oraz problemy z mową.Dodatkowo nie potrafiłem odróżnić lewej strony od prawej oraz malowałem i rysowałem naprzemiennie lewą i prawą ręką.Później gdy nauczyłem się pisać prawą ręką wszystkie powyższe objawy minęły i teraz osiągam wysokie wyniki z przedmiotów humanistycznych i ścisłych.Czy zatem jestem z natury oburęczny? Czy oburęczność wpływa na nasze (i wpłynęła na moje) zdolności?
MĘŻCZYZNA, 20 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Opisane przez Pana doświadczenia z dzieciństwa mogą sugerować, że jest Pan naturalnie oburęczny lub o tym, że proces lateralizacji w Pana wypadku był wolniejszy niż w przypadku większości dzieci: https://parenting.pl/oburecznosc-dodatkowa-umiejetnosc-czy-wada-rozwojowa.

Oburęczność, czyli zdolność do używania obu rąk z równą biegłością, jest rzadkością i może mieć wpływ na różne aspekty funkcjonowania, w tym na naukę i rozwój umiejętności.

Zaburzenia, które Pan opisał, takie jak trudności z czytaniem, pisaniem, problemy z mową oraz kłopoty z rozróżnianiem lewej i prawej strony, mogły być związane z oburęcznością, jednak trudno to stwierdzić jednoznacznie, zwłaszcza na podstawie krótkiego opisu sytuacji na odległość. Specyficzne trudności w uczeniu się mogą współistnieć z oburęcznością, ale niekoniecznie być przez nią spowodowane. Dla przykładu w podobny obraz objawów może dawać ADHD.

Zdolność do używania obu rąk mogła wpłynąć na rozwój koordynacji oraz na integrację funkcji obu półkul mózgowych, a to rzeczywiście mogło przyczynić się do Pana późniejszych sukcesów akademickich w różnorodnych dziedzinach. Wiele osób oburęcznych rozwija wyjątkowe umiejętności adaptacyjne, co może stać się atutem w późniejszych latach życia.

Jeśli ma Pan dalsze pytania dotyczące oburęczności lub chciałby Pan zgłębić tę kwestię, warto skonsultować się z neurologiem lub psychologiem, który może zaproponować odpowiednie testy i oceny. Pozdrawiam serdecznie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.