Czy możliwe, że to są działania niepożądane po stosowaniu leków psychotropowych?

Witam. Mam 29 lat, od jakiś 10 lat przyjmuje różne leki psychotropowe, w tym od kilku wenlafaksyne. Od 3 lat zaczęła mi drgać lewa powieka codziennie, od około pół roku druga powieka i tak drgają dzień w dzień. Byłam u neurologa, okulisty, suplementuje się od pół roku mangezem i wapniem, bez większych rezultatów. Neurolog stwierdziła tężyczke i przepisała magnez, rezonans głowy nie wykrył żadnych zmian. U okulisty wszystko w porządku. Czy to możliwe działania niepożądane po długotrwałym stosowaniu lekow psychotropowych? Jakie badania jeszcze wykonac? Gdzie się udać?

Witam! Uporczywe objawy, przy prawidłowych wynikach badań pracownianych zawsze nasuwają podejrzenie podłoża nerwicowego - zresztą z jakiegoś powodu włączono u Pani leki z grupy SNRI. Psychiatrzy i neurolodzy trochę inaczej podchodzą do objawów tężyczkowych - u większości ludzi leczonych z powodu problemów emocjonalnych, nerwicowych testy tężyczkowe wypadają dodatnio, zaś po leczeniu wracają do normy. Myślę, że dobrym wyborem będzie kontakt z Poradnią Zdrowia Psychicznego, a w wypadku problemów z leczeniem w ramach NFZ odpowiedni gabinet prywatny. Po określeniu profilu osobowości, poziomu lęku i niepokoju wewnętrznego, oraz podatności na sugestię zaproponują Pani właściwe postępowanie, na które, nota bene, nie musi się Pani zgodzić. Zazwyczaj jest to odpowiednio dobrana psychoterapia, czasem wsparta lekami p/lekowymi, stabilizatorami napędu i nastroju lub inne indywidualne oddziaływanie. Objawy mięśniowe typu tików, należą także do problemów nerwicowych i także ustępują po oddziaływaniach psychoterapeutycznych i lekach typu SSRI lub SNRI ( w odpowiednich dawkach). Powodzenia W. Łuczkowski.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Drganie powieki występuje przy skurczu mięśnia okrężnego oka. Jest to przypadłość zdarzająca się powszechnie. Często przyczyną jest stres i przemęczenie, a drgawki ustępują po kilku minutach.

Najczęściej spotykane przyczyny drgania powieki to: przemęczenie, niewyspanie, palenie papierosów, intensywny wysiłek fizyczny, przewlekły stres, zbyt duża ilość wypitej kawy lub alkoholu, niedobór magnezu, potasu, wapnia, witaminy B1 oraz niepożądane działanie niektórych leków. Niektóre kobiety skarżą się na drganie powieki podczas ciąży. Etiologia drgania powieki może mieć również podłoże psychologiczne.

Kiedy drganie powieki utrzymuje się ponad tydzień, pierwszym krokiem jest wykonanie badań z krwi: oznaczenie poziomu witamin (głównie B1) oraz minerałów (magnez, potas, sód). Należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, zwłaszcza, gdy pojawiają się dodatkowe objawy.

Leczenie drgającej powieki zależy od przyczyny tego stanu rzeczy. Na przykład niedobór magnezu powinien być uzupełniony zarówno przy pomocy odpowiedniej diety, jak i suplementacji. Z kolei kiedy intensywny tryb życia jest zbyt wyczerpujący dla organizmu, potrzebna jest większa higiena emocjonalna, nauka metod radzenia sobie ze stresem. Brak dostatecznej ilości snu (dorosły potrzebuje około 8 godzin snu) powoduje wycieńczenie organizmu i może skutkować ww. objawem. Podobny efekt może dawać również zbyt duża ilość czasu spędzanego przy sprzęcie elektronicznym. W przypadku spożywania dużej ilości kawy i alkoholu, należałoby zrezygnować z nich np. na miesiąc i obserwować rezultaty. To samo dotyczy napojów energetycznych.

W przypadku drgającej powieki diagnostykę wykonuje się u lekarza okulisty, internisty oraz neurologa. Gdy potwierdzą oni brak przyczyny fizjologicznej, należałoby skonsultować się również z psychologiem lub psychiatrą, mogą być potrzebne silniejsze leki uspokajające wydawane na podstawie recepty. Proponowałabym konsultację u lekarza psychiatry, pod którego opieką przyjmuje Pani preparaty z wenflaksyną.

Poniżej załączam listę artykułów oraz odpowiedzi na podobne pytania, które pojawiły się już w naszym serwisie:

https://portal.abczdrowie.pl/drganie-powieki-charakterystyka-niedobor-magnezu-zespol-suchego-oka-choroby-neurologiczne

https://portal.abczdrowie.pl/drganie-oczu-moze-byc-objawem-leku-sprawdz-czy-wystepuje-to-na-tle-nerwowym

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-drzenia-powiek

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/samoczynne-drganie-powieki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.