Czy można bez ograniczenia czasowego stosować leki takie jak Gaviscom?

Dzień dobry. Mam 27 lat, a od około 8 choruję na refluks żołądkowo-przełykowy. Co ok 2 lata ppwtarza USG brzucha i gastroskopie. Przy ostatniej wynik był taki jak zawsze, czyli wszystko ok, prócz "wpust żołądka nieszczelny". Od tych kilku lat biorę dziennie IPP w różnych dawkach, czasem 20, czasem 40. Ostatnio postanowiłam odstawić leki, bo o skutkach ubocznych IPP słychać całkiem sporo. Pierwszy tydzień był nawet ok, ale w drugim tygodniu objawy się mocno nasilily. Trzymam dietę, rzuciłam pół roku temu papierosy, nie jem przed pójściem spać, nie kładę się po posiłkach , odstawiłam kolejne. Najbardziej zaskakuje mnie, że jadłospis z jednego dnia nie zaszkodził mi w ogóle, a tydzień później jedząc dokładnie to samo mam gigantyczną zgage i nie pomogą ani migdały, ani picie dużej ilości wody, a Reni czy Ranigast pomaga na 15 minut. Jestem po prostu wykończona tym, czasem nawet nic nie jedząc od 2 godzin nagle dopada mnie zgaga. Jednego dnia po pomidorach nie jest mi nic, innego zgaga. Od informacji w Internecie na ten temat można dostać bolu głowy, bo wiele jest sprzecznych. Postanowiłam spróbować teraz leków, które wg zaczerpniętej opinii szkodą mniej niż IPP. Mam na myśli leki z alginianem sodu. Dziś właśnie zakupiłam gaviscom. W związku z moją przypadłością mam kilka pytań. 1. Czy w moim przypadku (nieszczelny wpust) leki IPP na dłuższa metę nie zaszkodza? Przecież z tego co rozumiem, to nie za duża ilość kwasu zoladkowego jest przyczyna, a właśnie fakt, że wpust żołądka jest nieszczelny. A mniejsza produkcja kwasu ostatecznie moze powodować różne problemy, więc nie chciałabym wejść z deszczu pod rynne. 2. Czy mozna bez ograniczenia czasowego stosowac leki takie jak gaviscom w chwili gdy pojawia się zgaga? Czy sa mniej szkodliwe/inwazyjne od IPP? 3. Co z mitem cytryny? Czy szklanka cieplej wody z cytryna na czczo ostatecznie pomoże czy zaszkodzi, jeśli chodzi o zgage? 4. Czy w takiej sytuacji jest wskazanie do laparoskopowego zabiegu, który zlikwiduje problem nieszszelnego wpustu? Dodam, ze nie miałam ostatnio robionych badan na helicobakter, bo do tego celu należy odstawic IPP na kilka tyg, a niestety to powoduje u mnie wystąpienie objawów . Bede wdzięczna za fachowa odpowiedz.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

1. W przypadku ChRP IPP są lekiem z wyboru. Drażniące działanie soku żołądkowego na śluzówkę przełyku może prowadzić do powikłań jak przełyk Baretta, dlatego stosuje się leki hamujące jego wydzielanie. U osób z przewlekłymi objawami powinno stosować się najmniejszą skuteczną dawkę. Czasem można dodać H2-bloker przed snem jeżeli sam IPP jest nieskuteczny. 2. leki takie jak Gaviscon działają tylko objawowo, mogą nie zabezpieczać przełyku. Są polecane w lekkiej postaci ChRP czy w łagodzeniu objawów u kobiet w ciąży. Jednak u Pani objawy są dosyć zaawansowane, dlatego mogą nie być skuteczne. 3. Nie wiem skąd wziął się mit cytryny - kwas cytrynowy działa stymulująco na wydzielanie soku żołądkowego, przez co może zaostrzać objawy. 4. Warto wybrać się do chirurga w celu kwalifikacji do operacji - objawowa ChRP plus nieszczelność wpustu są wskazaniem do operacji antyrefluksowej.