Witam,
przy nadawadze należy wykonać profil lipidowy, od wysokosci poziomu cholesterolu zależy podaz jaj w diecie. Badania można wykonać u lekarza POZ.
Pozdrawiam serdecznie
Witam,
Jeżeli dobrze je Pan toleruje, to nie ma przeciwwskazań. Jajka są świetnym źródłem białka i składników mineralnych. Omlet z dodatkiem płatków to dobra propozycja na śniadanie. Można przyrządzać go na wiele sposobów z warzywami, owocami. Co do zapotrzebowania i diety redukcyjnej, ciężko jest mi się wypowiedzieć, na podstawie Pana opisu, ponieważ mam za mało danych (masa ciała obecna, pożądana, aktywność w ciągu dnia, aktywność fizyczna, wzrost, zawartość tkanki tłuszczowej). Na pewno istotne będzie rozplanowanie posiłków w ciągu dnia. Ważne, żeby nie dopuszczał Pan do okresów przegłodzenia (wtedy zazwyczaj spożywa się to, co jest pod ręką, w większych ilościach niż potrzeba). W diecie redukcyjnej i racjonalnej unika się napojów gazowanych, słodzonych, żywności wysokoprzetworzonej i fast food'u (gotowe dania typu lasagne, zapekanki, pizze, burgery, sosy, hot dogów,), pieczywa cukierniczego, słodyczy, gotowych mieszanek musli, pszennego, makaronu pszennego. Warto jest w diecie zwiększyć udział warzyw, produkty białkowych (ryby, mięso -grillowane, bez panierek, gotowane, pieczone), jaja, kefir, jogurt, maślankę, twaróg, z węglowodanów wybierać: kaszę (gryczaną, jaglaną, pęczak), ryż brązowy, dziki, płatki owsiane, raz na jakiś czas makron pełnoziarnisty, pieczywo pełnoziarniste. Warto nie zapominać o zdrowych tłuszczach, które znajdziemy w orzechach, oleju lnianym (tylko na surowo), oliwie z oliwek (surowo lub krótkie podsmażnie). Nie należy spożywać obfitych kolacji i posiłku na później niż na 2h przed snem.Dopasowanie konkretnych pór, ilości i wielkości posiłków oraz makroskładników w diecie potrzebowałam, wiąże się z większą ilością danych. Wprowadzenie i unikanie wyżej wymienionych produktów do diety , rozplanowanie diety i wprowadzenie aktywności będzie dobrym krokiem w kierunku redukcji. Warto oprócz aerobów, wprowadzić trening siłowy, ponieważ mięśnie zwiększają spoczynkową przemianę materii, co znaczy, że pomagają spalać tłuszcz. Możliwe również byłoby również zalecenie innego rodzaju treningów (interwały, HIIT) w zależności od obecnej masy ciała i oczekiwanego efektu.
pozdrawiam
Barbara Wójcik
Dietetyk Sportowy i Kliniczny
Witam Pana,
Jeżeli nie ma Pan problemów z cholesterolem to nie widzę przeciwwskazań. Omlet na bazie płatków owsianych, smażony na niewielkiej ilości oliwy zjadany na śniadanie dostarczy Panu białka oraz węglowodanów złożonych co jest niezbędne przy odchudzaniu. Jeżeli chodzi o dietę to w tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pana temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłby Pan zainteresowany zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinien Pani skupić się na regularności posiłków(5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 3h przed snem. Powinien Pan również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pana dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałby Pan problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Dudziec (Wasiluk)
Dietetyk
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Produkty na diecie redukcyjnej – odpowiada Agata Zmorkowska
- Ile jeść, aby schudnąć? – odpowiada Mgr inż. Maria Jagiełło
- Czy na diecie redukcyjnej można jeść na kolację pieczywo? – odpowiada Mgr Maria Ochmańska
- Co jeść, aby pozbyć się zaparć? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Co należy jeść przy zapaleniu jelit? – odpowiada Ewa Kozłowska
- Kalorie bułki grahamki i jajecznicy a dieta redukcyjna – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Codzienne spożywanie płatków owsianych z otrębami owsianymi, pszennymi i ziarnami – odpowiada Mgr Anna S
- Spożywane jajek na śniadanie – odpowiada mgr Joanna Arciszewska
- Jaką dietę stosować, aby pozbyć się uciążliwych zaparć? – odpowiada Mgr Klaudia Wita
- Jak skomponować zbilansowany jadłospis bez chleba? – odpowiada Mgr Maria Ochmańska
artykuły
Dieta cukrzycowa - rola, charakterystyka, składniki, czego unikać, jadłospis, zdrowe przekąski
Dieta cukrzycowa jest specjalnie ułożonym planem,
Białkowe śniadanie pomoże schudnąć
Tosty lub płatki z mlekiem na śniadanie? Odstaw je
Dieta matki karmiącej - jadłospis, suplementy diety
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywieni