Czy można codziennie jeść jajka?

Czy można codziennie jeść jajka ? np. jako omlet z płatkami owsianymi, mam 24 lata i chcę schudnąć,a takie śniadanie wydaje mi się niezbędne, oczywiście nie mogę zapomnieć o aeorobach, nie stać mnie na dietetyka.Czy ktoś mógłby mi polecić dietę ?.

Witam,
Jeżeli dobrze je Pan toleruje, to nie ma przeciwwskazań. Jajka są świetnym źródłem białka i składników mineralnych. Omlet z dodatkiem płatków to dobra propozycja na śniadanie. Można przyrządzać go na wiele sposobów z warzywami, owocami. Co do zapotrzebowania i diety redukcyjnej, ciężko jest mi się wypowiedzieć, na podstawie Pana opisu, ponieważ mam za mało danych (masa ciała obecna, pożądana, aktywność w ciągu dnia, aktywność fizyczna, wzrost, zawartość tkanki tłuszczowej). Na pewno istotne będzie rozplanowanie posiłków w ciągu dnia. Ważne, żeby nie dopuszczał Pan do okresów przegłodzenia (wtedy zazwyczaj spożywa się to, co jest pod ręką, w większych ilościach niż potrzeba). W diecie redukcyjnej i racjonalnej unika się napojów gazowanych, słodzonych, żywności wysokoprzetworzonej i fast food'u (gotowe dania typu lasagne, zapekanki, pizze, burgery, sosy, hot dogów,), pieczywa cukierniczego, słodyczy, gotowych mieszanek musli, pszennego, makaronu pszennego. Warto jest w diecie zwiększyć udział warzyw, produkty białkowych (ryby, mięso -grillowane, bez panierek, gotowane, pieczone), jaja, kefir, jogurt, maślankę, twaróg, z węglowodanów wybierać: kaszę (gryczaną, jaglaną, pęczak), ryż brązowy, dziki, płatki owsiane, raz na jakiś czas makron pełnoziarnisty, pieczywo pełnoziarniste. Warto nie zapominać o zdrowych tłuszczach, które znajdziemy w orzechach, oleju lnianym (tylko na surowo), oliwie z oliwek (surowo lub krótkie podsmażnie). Nie należy spożywać obfitych kolacji i posiłku na później niż na 2h przed snem.Dopasowanie konkretnych pór, ilości i wielkości posiłków oraz makroskładników w diecie potrzebowałam, wiąże się z większą ilością danych. Wprowadzenie i unikanie wyżej wymienionych produktów do diety , rozplanowanie diety i wprowadzenie aktywności będzie dobrym krokiem w kierunku redukcji. Warto oprócz aerobów, wprowadzić trening siłowy, ponieważ mięśnie zwiększają spoczynkową przemianę materii, co znaczy, że pomagają spalać tłuszcz. Możliwe również byłoby również zalecenie innego rodzaju treningów (interwały, HIIT) w zależności od obecnej masy ciała i oczekiwanego efektu.

pozdrawiam
Barbara Wójcik
Dietetyk Sportowy i Kliniczny

Witam Pana,

Jeżeli nie ma Pan problemów z cholesterolem to nie widzę przeciwwskazań. Omlet na bazie płatków owsianych, smażony na niewielkiej ilości oliwy zjadany na śniadanie dostarczy Panu białka oraz węglowodanów złożonych co jest niezbędne przy odchudzaniu. Jeżeli chodzi o dietę to w tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pana temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłby Pan zainteresowany zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinien Pani skupić się na regularności posiłków(5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 3h przed snem. Powinien Pan również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pana dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałby Pan problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Dudziec (Wasiluk)
Dietetyk