Czy można jej jeszcze jakoś pomóc?

Moja córka dwa lata temu miała pierwszy epizod schizofrenii. Jest osobą z głębokim niedosłuchem. Twierdzi pomimo leczenia, że nie potrzebuje kontaktów z ludźmi. Nie może czytać bo nie pamięta co czytała poprzedniego dnia choć pamiętam jak cztery lata temu była zapisana do dwóch bibliotek. Jej uśmiech jest stały, delikatny, żyje bez żadnych emocji. Czy mam się z tym pogodzić?

Szanowna pani, Nie można nikogo uszczęśliwiać na siłę. Córka ze zdiagnozowaną chorobą rozumiem jest pod opieką lekarzy, przyjmuje leki? Jeśli córka jest dorosła to ma prawo decydować o sobie. Warto jednak cały czas być blisko, zachęcać do psychoterapii, uczestniczenia w zajęciach grupowych, jednak bez naciskania, szanując zdanie córki. Obecność i akceptacja , gotowość do reagowania na prośbę córki to najcenniejsze rzeczy jakie można oferować córce. Stan u córki może się kiedyś zmienić, jest na to szansa. W tej sytuacji warto zadbać też o siebie, o swoje samopoczucie, o swoje zainteresowania i poczucie szczęścia. Jeśli ma pani dylematy, nie radzi sobie emocjonalnie z sytuacją można też skonsultować się z psychologiem/ psychoterapeutą.
pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Fiszer- psycholog, terapeuta TSR Prowadzę konsultacje psychologiczne w gabinecie w Katowicach, Bytomiu oraz sesje przez Skype www.agnieszkafiszer.pl