Czy można jeść pestki moreli?

Witam.Czy gorzkie jądra pestek moreli można jesc i na co pomagają.

Dzień Dobry,

w pestkach moreli znajdziemy amigdalinę (inna stosowana nazwa to witamina B17), czyli związek należący do glikozydów. Charakterystyczną cechą amigdaliny jest to, że w organizmie rozkłada się ona na glukozę, aldehyd benzoesowy oraz cyjanowodór, nazywany również kwasem pruskim. W obiegowej opinii mówi się o właściwościach antynowotworowych pestek, jednak żadne badania kliniczne tego działania nie potwierdziły. Nie stwierdzono, aby miała ona wpływ na zmniejszanie się guzów, wydłużenie czasu przeżycia czy też poprawę jakości życia chorych. Istnieje również duże ryzyko zatrucia cyjankiem.

Pozdrawiam,
mgr Natalia Główka
www.nutricus.pl