Czy można mieć depresję, nie znając powodu do takich zmartwień?

Witam, mam 28 lat i jestem kobietą. Teoretycznie powinnam być szczęśliwą kobietą. Mam wspaniałego 1,5-rocznego synka i kochanego męża. Ale dzieje się ze mną coś niedobrego. Czytałam o tych wszystkich rodzajach depresji i zastanawiam się, czy może nie mam depresji sezonowej. W tym roku zima nas nie rozpieszcza. Słońca prawie nie ma. A ja od miesiąca, może dłużej, jestem strasznie nerwowa. Przestaję panować nad sobą. Nie radzę sobie z dzieckiem, płaczę w momentach bezsilności, nie mam ochoty na seks, choć bardzo mi brakuje takiej bliskości z mężem. Mieszkam z teściami, i choć dobrze z nimi żyję, zaczynam być wobec nich niegrzeczna, sama siebie nie poznaję. Wiem, że jest problem, który mnie męczy, tylko nie wiem, czemu miałoby to akurat teraz dać o sobie znać. Mam ojca alkoholika. I choć już z nim nie mieszkam, wiem, że problem się pogłębia, a moja mama i siostra, które z nim mieszkają, cierpią przez to, a ja razem z nimi. Nie chcę brać żadnych leków antydepresyjnych, chciałabym tylko znaleźć przyczynę mojej "depresji" i ją wyleczyć. Wiem, że psuję relację między mną a dzieckiem, mężem i teściami. A oni nie są niczemu winni. Czy powinnam się udać do psychologa? I jak trafić na takiego, który zamiast zapisać leki, faktycznie postara się mi pomóc? No i nie kosztuje zbyt wiele, bo nie stać mnie na cotygodniowe wizyty u psychologa, które będą kosztować 100 zł za wizytę. Proszę o obiektywną ocenę, czy potrzebuję pomocy psychologa. Pozdrawiam.

Szanowna Pani!

Dokładna przyczyna powstawania depresji nie jest znana. Znaczenie mają nie tylko czynniki psychologiczne, ale też predyspozycje natury biologicznej, wrodzonej.

W Pani przypadku nie bez znaczenia są jednak doświadczenia wyniesione z dzieciństwa, dotyczące alkoholizmu ojca. Dzieci alkoholików doświadczają często braku poczucia bezpieczeństwa, przewidywalności, borykają się ze wstydem, niskim poczuciem własnej wartości. Może to spowodować większą podatność na depresję i inne zaburzenia.

Skuteczną metodą leczenia depresji jest psychoterapia oraz leki przeciwdepresyjne.

Leki przeciwdepresyjne może zapisać tylko lekarz. Leki przeciwdepresyjne nowej generacji są bezpieczne, wygodne w dawkowaniu (często 1 raz dziennie). Psychoterapia polega na rozmowie z psychologiem lub psychoterapeutą co najmniej raz w tygodniu, zazwyczaj przez kilka miesięcy. Obydwie formy leczenia można łączyć, wówczas poprawa może nastąpić w krótszym czasie i utrzymywać się dłużej.

W depresji sezonowej duże znaczenie ma również fototerapia, czyli naświetlanie lampą emitującą odpowiednie promieniowanie. W sprzedaży są dostępne takie lampy, jednak ich koszt przekracza kilkaset złotych. Niektóre gabinety psychiatryczne są wyposażone w lampy do fototerapii.

Psychoterapia oraz wizyty lekarskie są dostępne w poradniach zdrowia psychicznego za darmo. Nie potrzebuje Pani skierowania. Wystarczy zapisać się na wizytę, zazwyczaj należy to zrobić z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Życzę szybkiej poprawy samopoczucia.