Czy można mieć depresję, nie znając powodu do takich zmartwień?

Witam, mam 28 lat i jestem kobietą. Teoretycznie powinnam być szczęśliwą kobietą. Mam wspaniałego 1,5-rocznego synka i kochanego męża. Ale dzieje się ze mną coś niedobrego. Czytałam o tych wszystkich rodzajach depresji i zastanawiam się, czy może nie mam depresji sezonowej. W tym roku zima nas nie rozpieszcza. Słońca prawie nie ma. A ja od miesiąca, może dłużej, jestem strasznie nerwowa. Przestaję panować nad sobą. Nie radzę sobie z dzieckiem, płaczę w momentach bezsilności, nie mam ochoty na seks, choć bardzo mi brakuje takiej bliskości z mężem. Mieszkam z teściami, i choć dobrze z nimi żyję, zaczynam być wobec nich niegrzeczna, sama siebie nie poznaję. Wiem, że jest problem, który mnie męczy, tylko nie wiem, czemu miałoby to akurat teraz dać o sobie znać. Mam ojca alkoholika. I choć już z nim nie mieszkam, wiem, że problem się pogłębia, a moja mama i siostra, które z nim mieszkają, cierpią przez to, a ja razem z nimi. Nie chcę brać żadnych leków antydepresyjnych, chciałabym tylko znaleźć przyczynę mojej "depresji" i ją wyleczyć. Wiem, że psuję relację między mną a dzieckiem, mężem i teściami. A oni nie są niczemu winni. Czy powinnam się udać do psychologa? I jak trafić na takiego, który zamiast zapisać leki, faktycznie postara się mi pomóc? No i nie kosztuje zbyt wiele, bo nie stać mnie na cotygodniowe wizyty u psychologa, które będą kosztować 100 zł za wizytę. Proszę o obiektywną ocenę, czy potrzebuję pomocy psychologa. Pozdrawiam.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani!

Dokładna przyczyna powstawania depresji nie jest znana. Znaczenie mają nie tylko czynniki psychologiczne, ale też predyspozycje natury biologicznej, wrodzonej.

W Pani przypadku nie bez znaczenia są jednak doświadczenia wyniesione z dzieciństwa, dotyczące alkoholizmu ojca. Dzieci alkoholików doświadczają często braku poczucia bezpieczeństwa, przewidywalności, borykają się ze wstydem, niskim poczuciem własnej wartości. Może to spowodować większą podatność na depresję i inne zaburzenia.

Skuteczną metodą leczenia depresji jest psychoterapia oraz leki przeciwdepresyjne.

Leki przeciwdepresyjne może zapisać tylko lekarz. Leki przeciwdepresyjne nowej generacji są bezpieczne, wygodne w dawkowaniu (często 1 raz dziennie). Psychoterapia polega na rozmowie z psychologiem lub psychoterapeutą co najmniej raz w tygodniu, zazwyczaj przez kilka miesięcy. Obydwie formy leczenia można łączyć, wówczas poprawa może nastąpić w krótszym czasie i utrzymywać się dłużej.

W depresji sezonowej duże znaczenie ma również fototerapia, czyli naświetlanie lampą emitującą odpowiednie promieniowanie. W sprzedaży są dostępne takie lampy, jednak ich koszt przekracza kilkaset złotych. Niektóre gabinety psychiatryczne są wyposażone w lampy do fototerapii.

Psychoterapia oraz wizyty lekarskie są dostępne w poradniach zdrowia psychicznego za darmo. Nie potrzebuje Pani skierowania. Wystarczy zapisać się na wizytę, zazwyczaj należy to zrobić z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Życzę szybkiej poprawy samopoczucia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty