Czy można stosować pigułki antykoncepcyjne, mając założoną spiralę niehormonalną?

Witam, mam nietypowe pytanie. Mam od dwóch miesięcy założoną wkładkę miedzianą, przedtem stosowałam 3 lata pigułki. Niestety, wraz z odstawieniem hormonów popsuła mi się cera, zaczęły wypadać włosy i krwawienia miesięczne są bardzo obfite. Czy mogę stosować obie metody na raz? Nie bardzo palę się do wyjmowania wkładki, a nie mam przeciwskazań do pigułek. Mam 38 lat i 3 dzieci, nie planuję więcej. Pozdrawiam, Monika

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pomimo, iż nie ma w mechanizmie działania tych dwóch metod możliwości wchodzenia w interakcje, to stosowanie ich równocześnie jest niecelowe. Przede wszystkim dlatego, iż obie metody wiążą się z dość licznymi działaniami niepożądąnymi, więc szkoda się niepotrzebnie narażać podwójnie. Ponadto obie metody cechują się dużą skutecznością i nie ma potrzeby uzupełniania dodatkowego. W przypadku, gdy chce Pani wrócić do antykoncepcji hormonalnej, rozsądne jest usunięcie wkładki.

Serdecznie pozdrawiam!