Czy można stworzyć trwały związek z osobą po dziecięcym udarze mózgu?

Witam, chciałbym zapytać neuropsychologa lub psychologa o małżeństwa, w których jedna osoba jest po dziecięcym udarze mózgu. Czy takie związki są trwałe i jakie problemy psychologiczne występują u osób dorosłych po udarze? Jestem rok po rozwodzie z żoną (która zachorowała w wieku 8 lat). Związek z nią to była droga przez mękę. Proszę o odpowiedź.

Dzień Dobry Panu,

Zacznę od tego, że każda Osoba reaguje w sposób indywidualny na jednostkę
chorobową i jest to zależne od procesu zdrowienia, rehabilitacji (i ewentualnych powikłań po chorobowych).
Stworzenie trwałego i wartościowego związku jest możliwe, jednak wskazana jest
świadoma praca w związku i nad związkiem....(dotyczy to każdego związku).

Życzę Panu wszystkiego najlepszego,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Mgr Irena Mielnik-Madej

Dzień dobry,
Udar dziecięcy podobnie jak udar w innym wieku może nieść ze sobą różne powikłania i prowadzić do różnych deficytów, zależnie od tego jaka część mózgu uległa uszkodzeniu. Część osób po udarze wraca do dawnej sprawności, a są też osoby, które do końca życia pozostają przykute do łóżka. Nie istnieje więc taka kategoria jak problemy małżeńskie z osobą po udarze dziecięcym – wszystko zależy od tego z jakimi deficytami zmaga się osoba po udarze i jak partnerzy sobie z nimi radzą. Nie wiem co miał Pan na myśli nazywając swoje małżeństwo drogą przez mękę - czy chodzi tu np. o to, że była żona jest osobą niepełnosprawną i potrzebowała więcej pomocy niż Pan był gotów jej dać, czy też mieli Państwo inne trudności, niezwiązane z przebytym udarem albo związane z nim jedynie częściowo.
Odpowiadając więc na Pana pytanie tak, można stworzyć trwały związek z osobą po udarze dziecięcym, wszystko zależy od dopasowania dwóch osób i od wzajemnych oczekiwań wobec drugiej strony, a nie od samej historii chorób w życiu. One bywają różne, ale same w sobie nie są przeszkodą w stworzeniu szczęśliwej rodziny.
Pozdrawiam serdecznie,
Marlena Łempicka