Czy można w ciąży jeść kiełbasę?

Dzień dobry, czy w ciąży można jeść białą kiełbasę, wcześniej ugotowaną w garnku w przez około 10minut? Czy można jeść również wędzonego kurczaka na pizzy? Zjadłam obydwa te produkty, ale trafiłam na artykuł, że w ciąży nie można jeść białej kiełbasy oraz wędzonek i teraz zastanawiam się, czy nie zaszkodziłam dziecku.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

faktycznie kobiety w ciąży nie powinny jeść niektórych produktów, należą do nich w szczególności surowe mięso oraz pokarmy wędzone. Jest to spowodowane tym, że takie jedzenie może zawierać groźne dla ciężarnych kobiet bakterie toksoplazmozy (Toxoplasma gondii).

Toksoplazmoza wrodzona jest wynikiem pierwotnego zakażenia Toxoplasma gondii w trakcie ciąży. Bakteria przechodzi przez łożysko i infekuje płód.

Do objawów tego schorzenia zaliczamy: gorączkę, bóle głowy i mięśni, a także powiększenie wątroby oraz śledziony. W niektórych przypadkach dochodzi do wymiotów i biegunek.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym wspomnianej wcześniej choroby:

https://portal.abczdrowie.pl/toksoplazmoza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.