Czy można wyleczyć zaburzenia węchu po Covid?

Jak poradzić sobie z zaburzeniami węchu i smaku po covid? Trwa to już ponad rok, neurolog nic nie stwierdził. Towarzyszą mi również bóle głowy, klatki piersiowej. Mam również niskie ciśnienie i wysokie tętno. Mało jem przez te zaburzenia. Bardzo proszę o poradę

Dzień dobry,

Zaczynając od końca: niskie ciśnienie i przyspieszone tętno to typowe objawy odwodnienia. Proszę pamiętać, że powinien Pan przyjmować minimum 1,5-2l płynów dziennie. Warto także poddać się diagnostyce kardiologicznej, żeby wykluczyć inne możliwe przyczyny tych dolegliwości.

Jeśli chodzi o przedstawione zaburzenia sensoryczne- jak na razie literatura medyczna nie przedstawiła żadnych skutecznych strategii w przywracaniu smaku i węchu po COVID-19. Jedną z często stosowanych metod jest tzw. trening zmysłów, czyli ekspozycja na intensywne zapachy i smaki, jednakże jej skuteczność nie została potwierdzona naukowo.

Kierując się logiką, wydaje się, że stosowanie suplementów diety wspierających pracę układu nerwowego, może przynieść pewne korzyści, jednakże literatura medyczna nie przedstawia jednoznacznych wyników takich prób. Do substancji korzystnie wpływających na nerwy i gospodarkę neurohormonalną należą m.in. witaminy z grupy B (zwłaszcza witamina B1 i B12), cholina, witamina A, magnez.