Czy jest szansa na powrót mojego węchu?

Dzień dobry! W połowie października miałem koronawirusie potwierdzonego testem , przeszedłem go dość lekko z utratą węchu i smaku. Do tej pory zmysły nie powróciły do końca , potrafię wyczuć niektóre zapachy ale bardzo słabo i tylko pod nosem, smak to w zasadzie podstawowy , nawet nie czuje dymu z papierosa. Co ja mam robić byłem już u wielu specjalistów a oni każą tylko brać witaminy , robić trening węchu i czekać . Czy straciłem te zmysły na zawsze ? Mam problem z jedzeniem przez to i popadłem w depresję . Czy mam jeszcze jakąkolwiek szansę na normalność ? Mam dopiero 30 lat...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zaburzenia węchu i smaku to jedne z typowych objawów koronawirusa. Większość ludzi odzyskuje jednak zmysły w niedługim czasie od zachorowania.

Pierwszy wraca węch – już po tygodniu lub dwóch, trzech tygodniach, natomiast odzyskanie smaku zajmuje trochę dłużej, bo około sześciu tygodni. Jest to jednak kwestia indywidualna, więc czas ten może ulec zmianie i się wydłużyć. Jeśli zaburzenia węchu trwają dłużej, to kwalifikuje się to do leczenia.

Początkowo twierdzono, że w niektórych przypadkach utrata smaku i węchu może mieć charakter stały. Padały bowiem podejrzenia, że Covid-19 jest w stanie trwale uszkodzić komórki nerwowe, które odpowiadają za zmysły. Innego zdania jest ekspert wypowiadający się w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-covid-19-utrata-wechu-i-smaku-eksperci-potwierdzili-ze-zmiany-sa-odwracalne. Uważa on, że proces powrotu do normalności może być długi, ale nie nieodwracalny.

Terapia polega między innymi na wspomnianym przez Pana treningu węchu. Cechuje się on wysoką skutecznością. W pierwszej kolejności należałoby jednak wykluczyć inne możliwe przyczyny utraty węchu i smaku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.