Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Na badanie rezonansu twarzoczaszki i oczodołów powinno zgłosić się bez makijażu oraz nie wolno stosować wówczas lakieru do włosów.Badanie MR wykonuje się w specjalnym pomieszczeniu, w którym znajduje się system MR czyli skaner. Pacjent zostaje wprowadzony do tego pomieszczenia przez osobę z personelu pracowni MR i poproszony o położenie się na wygodnym stole do badania, które następnie zostanie delikatnie wsunięty do wnętrza aparatu.W ramach przygotowania do badania MR pacjent może zostać poproszony o założenie słuchawek lub zatyczek do uszu w celu ochrony słuchu, ponieważ podczas pracy skaner emituje dość głośne dźwięki.W przypadku niektórych badań MR może zostać podany dożylnie środek kontrastowy, aby ułatwić uzyskanie wyraźnego obrazu badanego obszaru. Na określonym etapie badania pielęgniarka lub technik wysunie stół ze skanera w celu podania środka kontrastowego.Większość badań MR trwa od 15 do 45 minut, w zależności od badanego obszaru oraz niezbędnej ilości uzyskiwanych obrazów, choć czasem badanie może trwać 60 minut i dłużej. Technik wykonujący badanie udzieli pacjentowi informacji odnośnie przebiegu całej procedury.Bardzo ważne dla pacjenta jest pozostanie bez ruchu w trakcie wykonywania badań.
Podczas badania technik MR ma możliwość stałego obserwowania i komunikowania się z pacjentem.Należy przynieść posiadaną dokumentację medyczną.
Jeżeli w trakcie badania ma być podawany kontrast, wówczas konieczne jest przedstawienie aktualnego wyniku poziomu kreatyniny. Badanie musi być wykonane w okresie 2 tygodni przed badaniem metodą rezonansu magnetycznego.Nie musi Pani usuwać wypełnień amalgamatowych.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Plomby amalgamatowe w Polsce – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Na czym polega badanie NMR? – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Jak wygląda badanie "rezonans magnetyczny kęgosłupa". Czy należy się do niego jakoś przygotować? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Usuwanie plomby amalgamatowej bez użycia ssaka w 3. trymestrze ciąży – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Czy jest możliwe zatrucie oparami rtęci podczas usuwania starych plomb amalgamatowych? – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
- Rezonans magnetyczny wysokopolowy przysadki z kontrastem a plomby amalgamatowe – odpowiada Bartłomiej Rawski
- Tomografia głowy a miesiączka – odpowiada Bartłomiej Rawski
- Szkodliwość rezonansu magnetycznego – odpowiada Lek. Magdalena Parys
- Jak przygotować się do badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy rezonansu magnetycznego głowy został wykonany prawidłowo? – odpowiada Lek. Jerzy Bajko
artykuły
Rezonans magnetyczny przysadki mózgowej - wskazania, przygotowanie, przebieg badania
Rezonans magnetyczny przysadki mózgowej jest jedny
Tomografia komputerowa - wskazania, na czym polega i czy jest szkodliwa?
Tomografia komputerowa jest badaniem radiologiczny
Rezonans magnetyczny układu nerwowego
Rezonans magnetyczny jest to nowoczesna i bardzo d