Czy na pobudzenie procesu neurogenezy w mózgu można stosować kilka preparatów?

Czy na pobudzenie procesu neurogenezy w mozgu można stosować kilka preparatów równocześnie czy tylko jeden? chodzi tu np o zioła typu Bacopa monnieri, gotu kola i nootropy typu pterostilben, l teanina itp

W algorytmach postępowania i leczenia w neurologii nie ma leków o udowodnionym wpływie na proces neurogenezy.
Oczywiście wiele firm reklamuje swoje preparaty jako "leczące w rożnych chorobach i dziedzinach", nie mają oni na to dowodów w postaci metodycznie prawidłowo przeprowadzonych badań.
Każda substancja by była zarejestrowana jako lek musi przejść kilka faz rygorystycznych badań, badań podwójnie ślepej próby, kontrolowanych placebo itd... Środki paramedyczne nie mają takich obostrzeń i często wyniki opierają się na " obserwacji" ewentualnie badaniach typu podano tylu i tylu osobom u tylu i tylu stwierdzono poprawę.
Producenci tych specyfików nie przedstawiają swoich osiągnięć na kongresach ani nie publikują wyników swoich badań i odkryć leczniczych w sprawdzonych, merytorycznych czasopismach naukowych. Krótko mówiąc nie są w stanie przedstawić mocnych dowodów naukowych na działanie swoich " leków" a główny obszar ich działania to promocja internetowo-medialna.

Różne i badania wykazały, że Bacopa monnieri posiadaj właściwości neuroprotekcyjne. U zwierząt wykazano wpływ bakopy na zwiększenie ilości komórek i połączeń neuronowych. Jednak badania na myszach a potem na mężczyznach wykazały, że osłabiają ruchliwość i żywotność plemników a więc płodność.
A więc coś za coś.
L-Teanina, i gotu kola to tzw. cudowne leki zmniejszające ( podobnie jak zresztą CNB , który jest ostatnio bardzo modny ) poziom stresu - a co za tym idzie poprawiajęce pamięć i koncentrację.
Cudowne leki bo uważane są jako panaceum.
Podróżowałem i po Karaibach gdzie ludzie żyją wchłaniając ustawicznie TSH + CBD i co prawda żyje im się na luzie i bez stresu - bo są na haju. Podróżowałem
także po Azji gdzie ludzie też są na luzie i bez stresu
ale tam z powodów filozoficzno religijnych i trochę także przy pomocy . Ayurvedy i innych metod metycyny ludowej, które używaję wspomniane przez Pana aminikwasy.
Jednak wszędzie tam ludzie choruję na wszelakie choroby, umieraję i nie są mądrzejsi.
Reasumujęc nie mieszałbym samemuinie brałbym mieszanek tyou Pterosilbeny. W ogóle ograniczyłbym połykanie preparatów bo może to doprowadzić do lekomanii. Jeżeli jest Panu konieczny to ze względu na neurgenezę (nie potwierdzone jednak w 100% ) to brałbym ostrożnie i ewentualnie pił zieloną herbatę.
Pozdrawiam