Czy mogę stosować ostropest w tej sytuacji?

Witam, od 10 lat wiem, że mam insulinooporność, niedoczynność tarczycy. Z racji tego, że zaczęły mi się nasilać:zmeczenie, senność, otępienie, uczucia bycia pijanym, zawroty głowy,dziury w pamięci, głód krótko po sytym posiłku, łysienie itp. ponownie zrobiono mi badania. Oto wyniki: glukoza na czczo 94,60 mg/dl, po 1 h 164,60, po 2 h 120,40. Insulina na czczo 32,80 uiU/ml, po 1 h 342,00, po 2 h 265. Nigdy nie miałam tak wysokiej insuliny.Dostałam lek glucophage 3x500, plus dieta. Badania tarczycy w normie. Proszę o informacje czy to już jest hiperinsulinemia? Czy powinnam zrobić dodatkowe badania w kierunku oceny trzustki (ocena czy nie ma guzów itp),? Od roku nie mam pęcherzyka żółciowego, czy mogę stosować ostropest plamisty dla poprawienia insuliny?

Dzień dobry,

Ostropest plamisty, jest jednoroczną rośliną z rodziny astrowatych, pochodzącą tradycyjnie z obszaru śródziemnomorskiego, natomiast obecnie rosnącą i uprawianą już na całym świecie. Ostropest plamisty używany jest od wieków w medycynie ludowej, głównie w leczeniu chorób nerek, śledziony, wątroby i pęcherzyka żółciowego. W dzisiejszych czasach ostropest plamisty należy do najbardziej popularnych i zarazem najlepiej sprzedających się ziołowych suplementów diety na świecie. Rosnąca liczba publikacji naukowych sugeruje pozytywny wpływ sylimaryny obecnej w ostropeście plamistym na poprawę funkcjonowania wątroby, w tym zwłaszcza obniżenia wartości prób wątrobowych u pacjentów z niealkoholową chorobą stłuszczeniową wątroby oraz u chorych z polekowym uszkodzeniem wątroby. Mając na uwadze, aktualny stan wiedzy dotyczący skuteczności preparatów z ostropestem plamistym u pacjentów z chorobami wątroby, niewysoką cenę kuracji oraz dobrą tolerancję sylimaryny przez zdecydowaną większość pacjentów, można poważnie rozważyć włączenie suplementacji wysokiej jakości preparatem farmaceutycznym obfitującym w sylimarynę o przyzwoitej biodostępności u osób z podwyższonymi parametrami wątrobowymi, najlepiej po uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Nie ma jednak dowodów, które wskazywałyby na korzystne działanie ostropestu plamistego na gospodarkę węglowodanową organizmu. Proszę tym samym skoncentrować się w głównej mierze na dobrze skomponowanej zdrowej diecie racjonalnej, bazującej przykładowo na piramidzie diety śródziemnomorskiej, a także systematycznej aktywności fizycznej i regularnym śnie.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424