Czy niepłacenie rachunków może być jakąś formą zaburzeń?

Witam,nazywam się Alina K.Moja teściowa od lat nie płaci rachunków za czynsz,prąd,gaz.W przeszłości wiem,że leczyła się na agorafobie i na depresje.Chciałam zapytać czy nie płacenie rachunków,może być jakąś formą zaburzeń?Bardzo proszę o odpowiedź,obawiam się,że my z mężem będziemy musieli płacić długi teściowej.

Niedbanie o siebie i swoje codzienne sprawy może, ale nie musi być objawem rozwijającego się zaburzenia, np. depresji. Jednakże w tym wypadku niepłacenie rachunków nie może być jedyną przesłanką do określenia czy Pani teściowa choruje na zaburzenie psychiczne, czy też nie. Najlepiej będzie, gdy zaobserwują Państwo z mężem zachowania teściowej - jaki ma nastrój, jak się zachowuje, czy robi coś odbiegającego od społecznie rozumianej normy itp. Jeśli zaobserwują Państwo wyraźne zmiany w porównaniu do jakiegoś odcinka czasu w przeszłości dobrze będzie, gdy namówią Państwo teściową na konsultację psychologiczną oraz - w razie potrzeby - podjęcie terapii. Jednakże o trafnej diagnozie możemy mówić TYLKO przy znajomości większej ilości danych, aniżeli zaniedbywanie płatności. Pozdrawiam..

za mało danych...poza tym odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Pytanie w jaki sposób swoje zachowanie tłumaczy teściowa, czy problemem może być sposób opłacania rachunków, brak funduszy, zapominalstwo? Czy to co teściowa mówi w jakikolwiek sposób wydaje się Państwu racjonalne? Bo jeśli nie do końca to może warto byłoby namówić teściową na konsultację psychiatryczną w celu zdiagnozowania lub wykluczenia (przynajmniej na dzień dzisiejszy) ewentualnych stanów chorobowych. Pozdrawiam, Monika

Witam,
opisała Pani za mało danych, by móc stwierdzić, co dolega Pani teściowej. Jednak rozumiem, że niepokoi się Pani o nią. Z tego powodu sugeruje konsultację z doświadczonym psychoterapeutą lub psychologiem, by zdiagnozować teściową i wdrożyć ewentualną pomoc.
Pozdrawiam serdecznie,
Marta Kaczmarek-Dylewska