Czy nieprawidłowo przyjmuję antykoncepcję?

Witam, 25 dni temu odbyłam pierwszy mój stosunek z chłopakiem z zabezpieczeniem. Stosunek prawdopodobnie odbył się w ciągu dni płodnych. Czekałam na okres, który prawdopodobnie przez stres spóźnił mi się 10/11dni. A mam regularne cykle. Wczoraj pojawił się okres, lecz wyglądał inaczej niż zwykle. Krwi w kolorze czerwonym było dosyć mało , momentami miałam mocno widoczną czerwoną krew z mała ilością skrzepów. Głównie przeważało brązowe plamienie jednak. Tego dnia wzięłam pierwszą tabletkę antykoncepcyjna, ponieważ uznałam że to pierwszy dzień okresu bo zobaczyłam "świeżą" krew. Dzisiaj krwi w kolorze czerwonym nie ma, lecz tylko brązowe plamienie o specyficznym zapachu. Rano zrobiłam też test ciążowy na wszelki wypadek i był negatywny. Pierwszy raz zdarzyła się taka sytuacja. Wygląda to jakby wczoraj okres się dopiero zaczynał, była czerwona krew a dzisiaj już był praktycznie skończony, gdyż występuje tylko brązowe plamienie. Czy jest możliwe że źle przyjęłam pierwszą tabletkę antykoncepcyjną (vines) i nie będzie ona skuteczna? Powinnam przestać brać tabletki? Byłam u ginekologa niecały miesiąc temu i wszystko było okej. Martwi mnie że mogłam zrobić coś nie tak

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z relacji zawartej w pytaniu wynika, że okres spóźnił się u Pani o ponad tydzień. Po tym czasie pojawił się, ale wyglądał inaczej niż do tej pory. Był skąpszy a zabarwienie krwi miesiączkowej nieco ciemniejsze. Rozpoczęła Pani także przyjmowanie w pierwszym dniu tabletek antykoncepcyjnych Vines. Dla pewności wykonała Pani też test ciążowy, który okazał się negatywny. Wydaje się, że w tej sytuacji postąpiła Pani jak najbardziej słusznie i tabletki antykoncepcyjne są przyjmowane prawidłowo. Dlatego też nie trzeba się zbyt mocno obawiać. Nie pisze Pani czy w tym cyklu przyjmowała jakieś leki z powodu infekcji, czy wystąpił bardzo silny stres. Te czynniki mogłyby mieć wpływ na wydłużenie cyklu i opóźnienie miesiączki. Na ten moment należy przyjąć opakowanie do końca i oczekiwać krwawienia z odstawienia. Powinno pojawić się w terminie. Jeśli nie to wówczas

trzeba wykonać test ciążowy bądź od razu udać się do ginekologa. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://leki.abczdrowie.pl/p/vines-vendiol-gedeon-richter-plc

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-wybierz-metode-dla-ciebie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.