Czy Odstawienie nabiału może wpłynąć na jakoś pokarmu w piersiach?

Dzien dobry, moja 6tygodniowa coreczka dostala ostatnio wysypki na buzce, po konsultacji z pediatrą muszę odstawic nabiał, od prawie tygodnia trzymam sie tego, pytanie moje jest yakie czy to, ze odstawilam ten nabiał może wpłynąć jakoś na ilość mleka w moich piersiach, bo od dwoch dni widze, że jest go mniej niz dotychczas. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam, to, że Pani odstawiła nabiał nie ma bezpośredniego wpływu na ilość mleka ani na jego jakość. Warto jednak wiedzieć, że są czynniki, które mogą wpływać na ilość pokarmu – pierwszym jest stres, zaś drugim, możliwym w Pani przypadku, niedożywienie. Być może dieta, z której wyeliminowała Pani nabiał jest zbyt uboga. Proszę pamiętać, że jako matka karmiąca powinna Pani dostarczać organizmowi co najmniej 1500 kCal w ciągu dnia. Proszę zadbać o pełnowartościowe posiłki, korzystając np. z zamienników nabiału typu mleko migdałowe, twarożek z tofu, pasta „twarogowa” z ziaren słonecznika itd. Dieta eliminacyjna nie może być dietą o zmniejszonej podaży kalorycznej. Również prawidłowe nawodnienie organizmu matki ma wpływ na ilość pokarmu, więc proszę pamiętać o regularnym piciu odpowiedniej ilości wody. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-pobudzic-laktacje-sposoby-dieta. Nie każda mama zdaje sobie również sprawę, że zawartość w pokarmie kobiecym niektórych składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B lub jod, zależna jest od diety matki. Mniejsza ilość mleka, o której Pani pisze może być również wynikiem tzw. kryzysu laktacyjnego – powinien niebawem minąć, a najlepszy sposób na pobudzenie laktacji, to częste przystawianie dziecka do piersi. O kryzysie laktacyjnym może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kryzys-laktacyjny. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.