Czy opóźniona mikcja miała wpływ na wynik analizy moczu?

Witam, czy dłuższe trzymanie porannego moczu (ok. godziny) w organiźmie, zanim oddało się mocz do pojemnika na badania, może zafałszować wyniki badania ogólnego moczu czy posiewu moczu? Czy mogą wtedy pojawić się bakterie, które bez takiego "przetrzymania" nie byłyby obecne w wynikach? Wiem, że to niezdrowe, ale chciałem oddać pierwszy poranny mocz i jak najszybciej dostarczyć go do laboratorium, a przez pewne okoliczności musiałem "przetrzymać" mikcję. Pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badania moczu, aby sprawdzić stan funkcjonowania organizmu oraz układu moczowego. Dzięki takiej diagnostyce można w porę uchwycić wszelkie niepokojące zmiany i podjąć właściwe leczenie.

Nie wspomniał Pan, czy występują jakieś choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia. To dość istotna informacja, gdyż wiele preparatów może wpływać na wyniki badań moczu.

Opisane przez Pana postępowanie, prawdopodobnie było poprawne, głównie ze względu na wiarygodność wyniku analizy. Prawidłowe pobranie moczu do badań powinno uwzględniać przede wszystkim pierwszą próbkę porannego moczu. Jest to najbardziej prawidłowe wykonanie tej czynności, aby wynik nie było sfałszowany.

Należy dodatkowo uwzględnić, że do badań oprócz pierwszego porannego moczu powinien być uchwycony środkowy strumień, aby wynik był miarodajny i nie była zwiększona zawartość bakterii.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Panu konsultację z lekarzem internistą, który oceni prawidłowość pobrania próbki moczu oraz wynik badania.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/badania-moczu

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-moczu-wyniki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty