Czy po nieskutecznym leczeniu popadnę w psychozę?

Witam, po 3 miesiącach terapii dochodzonej zdiagnozowano u mnie zaburzenia adaptacyjne F43.2 i zaburzenia F60.9. Zmagam się z nerwicą lękową z nasiloną somatyką od 2 lat. Po terapii ustąpiły napady paniki, ale mam silne stany lękowe z poczuciem utraty kontroli i dezorientacją. Czuję się oszołomiona i nieprzytomna. Czy jest ryzyko, że po długim czasie nieudanej terapii, a może mojej nieskutecznej pracy nad sobą, popadnę w jakąś psychozę? Czy przy takiej icy mogą się rozwinąć poważniejsze choroby?

Witam,

nie upatrywałbym ryzyka wystąpienia stanu psychotycznego w "nieudanej terapii"- choć określenie "terapia nie przynosząca zamierzonego efektu" byłoby bardziej trafne. Ryzyko psychozy bardziej zależne są od indywidualnych predyspozycji, cech osobowościowych oraz mechanizmów radzenia sobie. Diagnoza F60.9 (oznaczająca zaburzenia osobowości bliżej nie określone) jest dosyć ogólnikowa- nie daje mi żadnych podstaw by wypowiedzieć się w ocenie ryzyka psychozy.
Zastanawiam się, czy obawy dotyczące rozwinięcia psychozy nie są przejawem właśnie nerwicowego zamartwiania się :)

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Dzień dobry, pisze Pani o ustąpieniu napadów paniki. Oznacza to, że są rezultaty podjętych działań terapeutycznych. Nie wiem czy dobrze rozumiem czas trwania, który Pani opisuje. Trzy miesiące do czasu diagnozy czy trzy miesiące trwa interwencja terapeutyczna? Diagnostyka jest podstawą pracy terapeutycznej i raczej nie zajmuje tyle czasu (jeśli mówimy o regularnych cotygodniowych spotkaniach). Jeśli z kolei cała współpraca trwa dopiero trzy miesiące, to zbyt wcześnie aby spodziewać się całkowitego uporania z trudnościami. W razie wątpliwości co do skuteczności oddziaływań zwykle polecam Klientom konsultację z innym specjalistą lub zgłoszenie swoich obaw osobie prowadzącej. Pozdrawiam.