Czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych można iść na badanie cytologiczne?

Mam 19 lat i od roku brałam tabletki antykoncepcyjne, jednak postanowiłam je odstawić. Lekarz zlecił mi badanie cytologiczne, a ja nie wiem, czy w pierwszym miesiącu po odstawieniu tabletek można wykonywać takie badanie. Czy to, że brałam wcześniej tabletki antykoncepcyjne, ma jakiś wpływ na wynik badania? Z góry dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Kobiety mogą wykonywać badanie cytologiczne nie tylko po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, ale nawet w trakcie ich przyjmowania.

Proszę jedynie poinformować lekarza pobierającego materiał, że jest to pierwszy miesiąc po odstawieniu tabletek.