Czy podane dolegliwości jelitowo-żołądkowe mogą wskazywać na raka?

Witam, Z powodu moich dolegliwości tj. bół brzucha, wzdęcia, gazy, częste wypróżnianie (do 7 w ciągu dnia), krew w stolcu, częste biegunki ponad 3 lata temu wykonano mi koonoskopię. Jednak narzędzie zostało doprowadzone tylko do zagięcia wątrobowego. Wynik z wycinku po niepełnej kolonoskopii to "guzki krwawnicze oraz przewlekłe zapalenie jelita grubego". Przyjmowałam Xifaxan, Kreon itp. Na jakiś czas od diagnozy objawy się zmniejszyły. Jednak na początku tegoroku znów pojawiła się krew w stolcu i inne objawy. Tym razem wykonano mi gastroskopię oraz TK brzucha. Wynik z gastroskopii wskazuje krwotoczne zapalenie żołądka. W ramach leczenia wzięłam 2 opakowania Bioprazolu 40 mg. TK nie wykazała żadnych zmian patologicznych, wszystkie badane narządy w normie. Jednak na wyniku nie znalazła ani słowa o jelitach. A nie ukrywam, że przez moje objawy od wielu lat najbardziej boję się raka jelita. Skoro na wyniku jelita nie zostały w ogóle opisane nie wiem czy w ogóle były badane. Mój internista stwierdził, że TK brzucha nie wykryje wszystkich chorób jelit , natomiast na pewno wykaże groźne zmiany takie jak rak jelita. Chciałam dopytać czy to faktycznie prawda? Jednak aktualnie niepokoi mnie nowy objaw, którym pojawił się pierwszy ram u mnie. Mianowicie od ponad tygodnia mam problem z wypróżnianiem. Od wielu lat załatwiałam się nawet do 7 razy dziennie, praktycznie po każdym posiłku i to uznawałam już za swoją normę. Jedak od prawie dwóch tygodni oddaje stole 1-2 w ciągu dnia i są to bardzo niewielkie ilości. Zawsze wypróżniałam się od razu po porannej kawie czy pierwszym posiłku. Teraz nie czuję takiej potrzeby. Załatwiam się w ciągu dnia i nawet nie czuję specjalnie parcia na odbyt. Do tego odczuwam dyskomfort po prawej stronie brzucha i gdy dotykam w tym miejscu czuję szerokie i długi twarde miejsce, które nie boli przy uciskaniu. Nie ukrywam, że jestem bardzo wystraszona tą zmianą i po głowie chodzą mi same złe myśli. Proszę o radę, czy moje obawy przed rakiem są zasadne? Czy mimo wykonanych już badań powinnam wykonać jakieś kolejne? Dodam, że w ostatnim czasie absolutnie nie wprowadziłam , żadnych zmian do diety i nie zaczęłm przyjmować żadnych nowych leków. Mam 30 lat, a pierwsze objawy jelitowo-żołądkowe pojawiły się u mnie ponad 10 lat temu. Jednak nigdy nie miałam problemu z wypróżnianiem tak jak teraz.

Witam serdecznie,

Badanie TK jest badaniem czułym i jest w stanie wykryć zaburzenia w obrębie jelit. Oczywiście jak każde badaniem jest obarczone ograniczeniami i niekiedy może nie zobrazować zmian w obrębię danego narządu, zwłaszcza tych małych. Jednakże dzieje się to rzadko, zwłaszcza przy badaniu TK bez kontrastu.
Sugerowałbym Pani konsultację u dobrego gastroenterologa celem ustalenia Pani dolegliwości. Póki co nie stresowałbym się i nie wyszukiwał tak poważnych diagnoz jak rak jelita grubego. Proszę zostawić postawienie diagnozy lekarzowi gastroenterologowi, który z pewnością zrobi wszystko aby znaleźć przyczynę Pani dolegliwości.

Pozdrawiam.