Czy powinienem kontynuować używanie maści aż do całkowitego zaniknięcia hemoroidów?

Tydzień temu dostałem bardzo silnego bólu w okolicy odbytu. Zacząłem stosować maść proctohemolan. Teraz jest lepiej lecz niestety ciągle istnieje znaczne zgrubienie w tamtych okolicach? Czy powinienem kontynuować używanie maści aż do całkowitego zaniknięcia hemoroidów? Przyznam że ostatni tydzień był bardzo niekomfortowy. Czy jest możliwość całkowitego wyleczenia??

Lek. Anna Aseńko Chirurgia

Witam,

niestety trudno odpowiedzieć na to pytanie nie widząc zmiany. Jeśli jest to wykrzepiony hemoroid, który był zmieniony zapalnie, to z czasem skrzep powinien się wchłonąć. Zależy to od rozmiaru zmiany. Czasami konieczne jest chirurgiczne usunięcie skrzepu, co daje stosunkowo szybkie wyleczenie.

Jeśli to była zmiana o innym charakterze to bez dokładnego stwierdzenia jaka jest przyczyna schorzenia ciężko stwierdzić czy leczenie jest prawidłowe i w związku z tym czy możliwe jest wyleczenie,

Pozdrawiam,

Anna Aseńko,

specjalista chirurgii ogólnej