Czy powinnam jednak zrobić kolonoskopię?

Od ok.2 lat puszczam gazy przed toaletą. Czasami mam rzadki a czasami twardy kał, a czasami normalny kał. Też mam czasami biegunki i  wzdęcia. Czasami robię kilka razy kał na dzień, a czasami jest dzień, że nie robię jego.  Przed pandemią też miałam czerwone plamki na papierze jak podcierałam pupę i często swędziała dziurka od pupy. Używałam maść na hemoroidy. Przestało swędzić i już nie miałam czerwonych  plamek. Nie byłam z plamkami u lekarza rodzinnego. Mam 25 lat. Jestem dziewczyną. To samo miał mój tato że puszczał gazy i często wypróżniał się. Mój tato ma nowotwór złośliwy pomiędzy końcówką odbytnicy, a jelitem. Ma on 63 lat. Czy mogę mieć to samo co tato - nowotwór? Czy jestem narażona na nowotwór?  W mojej rodzinie nikt nie chorował na nowotwór. Czy powinnam już teraz zrobić badanie kolonoskopii? Czy dopiero jak skończę 50 lat? Czy mam się bać?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że występują u Pani takie objawy, które obniżają w pewnym stopniu komfort życia. Na pewno też choroba członka rodziny potęguje Pani obawy.

W pierwszej kolejności zalecamy Pani konsultację u lekarza gastrologa oraz proktologa. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym i zgromadzonym wywiadzie będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu. Prawdopodobnie zalecone będzie wykonanie kolonoskopii, gastroskopii oraz analiza ogólna kału, jak i badanie krwi utajonej w próbce kału. Niezbędne mogłoby również okazać się wykonanie morfologii oraz parametrów zapalnych, aby wykluczyć lub potwierdzić inne schorzenia.

Wymienione przez Panią objawy mogłyby wskazywać na wiele chorób, głównie natury czynnościowej lub zapalnej. Istnieje przypuszczenie, że rozwinęła się zapalna choroba Leśniowskiego – Crohna. Występujące dolegliwości mogłyby wskazywać na właśnie taką przypadłość. Jednak aby mieć pewność, co do diagnozy, należałoby wcześniej wykonać właściwe badania.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-lesniewskiego-crohna

https://zdrowie.parenting.pl/choroba-lesniowskiego-crohna-objawy-leczenie-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.