Czy powinnam skonsultować te objawy z lekarzem po ukąszeniu przez kleszcza?

Witam Jakiś miesiąc temu zapalam kleszcza na nodze w miejscu po ukąszeniu komara ,nie wiem ile tam siedział zorientowałam się jak wróciłam po tygodniu do domu to był wieczór wyciągnęłam kleszcza ale po 2 dniach pojawił mi się rumień może miał 3 cm . Zadzwoniłam do swojego lekarza to powiedział że coś tam jest jeszcze i siedzi nie wiem czy to była nóżka ale wyciągnęłam ją . lekarza powiedział ze to zapalenie że nie potrzebnie grzebałem i wyciągałam przepisał mi antybiotyk brałam go ale blizna jeszcze nie zeszła od pewno czasu strasznie kręci mi się w głowie jak staje z łóżka . Czasem nawet jak za szybko wstanę to tez mi się kręci . Do tego wypadają mi strasznie włosy garściami czy powinna iść do lekarza z tymi objawami ? Z góry dziękuje

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, powinna Pani iść do lekarza z tymi objawami, ale nie z powodu podejrzenia boreliozy. Nawiązując do opisanej przez Panią sytuacji, warto zaznaczyć, że rumień wędrujący ma postać czerwono-białej tarczy strzelniczej i pojawia się najwcześniej po 7 dniach od ukąszenia kleszcza, a potrafi utrzymywać się na skórze przez wiele dni. Niewykluczone zatem, że lekarz miał rację, sugerując podrażnienie skóry wskutek manipulowania przy resztkach pajęczaka pozostających pod skórą. Jeśli jest Pani zainteresowana, to o rumieniu wędrującym przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rumien-wedrujacy-wyglad-borelioza.

Natomiast trudno jednoznacznie wskazać przyczyny Pani złego samopoczucia, dlatego warto wykonać morfologię krwi na początek, wraz z oznaczeniem poziomu żelaza, ferrytyny oraz TSH, bowiem zawroty głowy oraz wypadanie włosów mogą mieć związek z anemią lub chorobami tarczycy. Warto także wykonać badania w kierunku boreliozy – bo tylko one są w stanie wykluczyć tę chorobę. Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-borelioz.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.