Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 8 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy powinnam zrobić cytologię i test na HPV?

Witam. Dzisiaj się dowiedziałam że u partnera z którym współżyłam pół roku temu stwierdzono obecność wirusa HPV. (Zrobił badania po tym jak u obecnej jego partnerki cytologia wykazała stan przedrakowy na tle HPV). Wykryty materiał genetyczny należy do jednego lub kilku typów wirusa:13,30,32,34,40,53,54,55,57,61,62,64,69,70,71,72,73,74. Oczywiście jak najszybciej udam się do lekarza (bo nikt nie wie kto kogo i kiedy zaraził) ale chciałabym już na wizycie mieć wyniki badań. Rozumiem że powinnam zrobić cytologie i test na HPV? Proszę o uwagi co do tych badań (np czy robić rozszerzone testy HPV?) i sugestie czy jeszcze coś powinnam uwzględnić. I czy mój obecny partner powinien też już robić badanie (HPV tylko?) czy może się wstrzymać do moich wyników. Z góry dziękuję za każda odpowiedź.
KOBIETA, 43 LAT ponad rok temu

Diagnozowanie menopauzy

Menopauza, inaczej przekwitanie, to bardzo trudny okres w życiu kobiety. Czy wiesz, jak ją rozpoznać? O diagnozowaniu menopauzy mówi lek. Łukasz Dubielecki.

Proponuje początkowo częstsze kontrole ginekologiczne i to wystarczy. Jeżeli w cytologii będą nieprawidłowość lub zmiany skórne to wówczas odpowiednie leczenie. Badania są ważne , ale bez objawów nie ma leczenia. Partner nie musi robić badań , wymazów. Jak będą zmiany skórne to wówczas leczenie.
Pozdrawia,. http://prepmed.pl/choroby-przenoszone-droga-plciowa/hpv/

Specjalista chorób zakaźnych, hepatolog i seksuolog.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy