Czy pozwolić ojcu alkoholikowi na kontakty z dziećmi?

Witam chciałabym zapytać o to czy pozwolić ojcu na kontakt z dziećmi on jest alkoholikiem dzieci 2 i 4 lata Zapomniałam dodać że nie chce się leczyć​ nawet jak mu zagrozilam że odbiorę prawa rodzicielskie ogólnie twierdzi że kocha dzieci ale rzadko ich odwiedza bo raz w miesiącu nawet rzadziej później przez tydzień muszę im tłumaczyć że tata nie ma w sumie córka to rozumie że go nie ma że z nami nie mieszka gorzej z synem choć on ma tylko 2 lata najchętniej odebralabym mu te prawa ale nie chce żeby dzieci mi kiedyś powiedziały że bronilam im kontaktu

Dzień dobry, warto pomyśleć o postawieniu byłemu mężowi warunków. Na spotkania z dziećmi musi przychodzić trzeźwy. Nie może Pani dawać takich maluszków pod opiekę pijanego lub skacowanego męża. W innej sytuacji tzn. Kiedy mąż będzie przychodził pijany warto poprzez sąd ustalić co dalej. Można zawiesić kontakty na czas odbycia terapii. Niestety po mimo żalu dzieci, tata który jest pijany, nie jest wstanie pełnić swoich rodzicielskich obowiązków. A Pani musi patrzeć na bezpieczeństwo dzieci. Takie zawieszenie kontaktów na czas leczenia, być może też pomoże byłemu mężowi poradzić sobie z problemami.
Pozdrawiam A. Pacia

Witam, proszę się zastanowić nad tym co będzie w tej chwili dla dzieci bardziej korzystne. Kontakt z ojcem jest ważny, jednak warto się zastanowić także w jaki sposób ojciec traktuje dzieci, jakiej jakości są te kontakty, czy przychodzi trzeźwy. Ograniczenie praw rodzicielskich nie musi się wiązać z ograniczeniem widzeń i nie jest jednoznaczne z zakazem kontaktów. Widzenia z dziećmi również można uregulować prawnie. Ograniczenie praw rodzicielskich pozwala jednemu z rodziców na samodzielne podejmowanie decyzji w ważnych kwestiach w życiu dziecka np. sposobu leczenia, wyboru szkoły, miejsca pobytu dziecka, organizacji czasu wolnego. Proszę się nad tym zastanowić. Pani partner rzadko odwiedza dzieci, ma problem z alkoholem, nie chce się leczyć. Proszę skorzystać z pomocy Ośrodka Leczenia Uzależnień, które również oferują pomoc rodzinom osób uzależnionych, np.http://www.uzaleznienia.rzeszow.pl/.
Ważne aby otrzymała Pani pomoc, wsparcie psychologiczne i powiedziała więcej o swojej sytuacji. Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl