Czy przy odchudzaniu się konieczne jest porzucenie alkoholu?

Kamila Ziemann Dietetyka

Witam, alkohol nie będzie pozytywnie wpływał na odchudzanie. Proszę pamiętać, że nie dość, że są to dodatkowe puste kalorie, to jeszcze zazwyczaj spożywane w godzinach wieczornych. Najmniejszym "złem" będzie wino czerwone wytrawne. Pozdrawiam, Kamila Ziemann

Dzień dobry! Alkohol jest produktem o stosunkowo wysokiej kaloryczności oraz nie zawiera składników odżywczych. Nasz organizm traktuje go, jako substancje toksyczną. Najlepiej wykluczyć spożywanie alkoholu lub mocno je ograniczyć. Po więcej porad żywieniowych zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam,

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wyniki przeprowadzonych badań są kontrowersyjne - jedne pokazują brak wpływu alkoholu na tycie, drugie im zaprzeczają. Faktem jest, że alkohol nie jest odkładany w postaci tłuszczu, lecz utleniany przed innymi źródłami energii. Jest ponadto związkiem toksycznym. Negatywny wpływ alkoholu na odchudzanie może być związany ze zmianami hormonalnymi w organizmie po spożyciu, wpływającymi na aktywność ośrodka głodu i sytości, co powoduje zwiększony apetyt. Wpływ ten zwiększa się wraz z wiekiem. Moim zdaniem, od czasu do czasu lampka czerwonego wina nie powinna być zagrożeniem dla efektywnego procesu odchudzania. Należy jednak pamiętać o szkodliwości alkoholu dla ogólnego stanu zdrowia. Życzę wytrwałości i powodzenia!

Witam,
tak oczywiście. Alkohol ma wysoką wartość kaloryczną i w trakcie diety szkodzi tak samo jak szłodycze. Poza tym przy wyższej aktywności fizycznej, np przy budowaniu tkanki tłuszczowej jest ona spalana.
Pozdrawiam
Justyna Antoszczyszyn

Witam, alkohol dostarcza mnóstwa kalorii, bez żadnych wartości odżywczych, z tego powodu picie alkoholu zupełnie się nie kalkuluje i kłoci z zasadami racjonalnego podejścia do diety.

W celu ustalenia indywidualnej diety zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl

Serdecznie pozdrawiam

Podczas odchudzania konieczne jest ograniczenie alkoholu. Nie trzeba go wykluczac całkowicie, można wypić lampkę wina przy okazji różnych uroczystości. Jednak należy pamiętać, że alkohol sam w sobie ma mnóstwo kalorii (1g-7kcal) a do tego pobudza apetyt.