Czy przy okaleczaniu się lekarz może mnie skierować do szpitala psychiatrycznego?

Witam, czy przy okaleczaniu się (z powodu nienawiści do siebie i musu ukarania się) poczuciu beznadziei i bezsensu życia (ale tak naprawdę chcę żyć dalej tylko nie wiem jak) lekarz może mnie skierować do szpitala psychiatrycznego? Choruje na depresje od 8 lat (z małymi przerwami) i zaburzenia lękowe, niedawno czułam się już naprawdę dobrze ale nagle poczułam znów znajome mi złe uczucia, nie wiem już sama co zrobić, chodzę regularnie do terapeuty i to mi bardzo pomaga ale jestem zaniepokojona że tak nagle aż tak mi się pogorszyło.

Dzień dobry,
Oczywiście ostatecznie wypowie się na ten temat Pani lekarz prowadzący, ale jeśli odczuwa Pani taką potrzebę to warto poprosić o skierowanie. Ogółem sama w sobie depresja i/lub tym bardziej zaburzenia lękowe nie stanowią wskazania do hospitalizacji, ale jeśli choroba ma ciężki przebieg i nie ma znaczącej poprawy to można rozważyć taką opcję. Samookaleczanie samo w sobie tez nie jest jednoznacznym wskaźnikiem potrzeby hospitalizacji. Polecam także tzw. dzienne oddziały psychiatryczne (otwarte), które zapewniają zajęcia terapeutyczne i psychoterapię grupową pacjentom przebywających w nich kilka godzin dziennie (np. od rana do 13.00) od pon. do piątku. Podejrzewam, że może warto przeczekać to pogorszenie i istnieje takie prawdopodobieństwo, że przejdzie ono samo bez konieczności pobytu w szpitalu.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/