Czy przysiady i basen pomagają wyszczuplić uda?

Dzień dobry, kieruję się do Pani z pytaniem, czy cotygodniowy basen po 45 minut i codzienne przysiady po 30 razy pomagają wyszczuplić uda i pupę? Otóż ja już stosuję te ćwiczenia od ok. dwóch tygodni i efektów nie widzę. Nie wiem, czy dalej moja mama ma inwestować w basen bo jeśli to rzeczywiście nic nie daje, to jest to strata pieniędzy... Bardzo proszę o odpowiedź, to jest dla mnie bardzo ważne, pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Proszę nie zniechęcać się brakami efektów. Dwa tygodnie to bardzo krótki okres czasu, a kształtowanie sylwetki, zwłaszcza ud wymaga pracy, cierpliwości i przede wszystkim konsekwencji. Jeśli uczęszcza Pani na basen raz tygodniu jest to świetny trening ogólno kondycyjny i proszę nie rezygnować ale aby zwiększyć widoczność efektów w pozostałe dni tygodnia również należy podtrzymywać aktywność fizyczną. Same przysiady również nie będą do końca skuteczne, a jeśli ma Pani nadwagę „ostre przysiady” czyli takie gdzie pupa znajduje się w końcowej fazie niżej niż kolana mogą sprawić że z czasem wystąpią objawy bólowe w stawach kolanowych.

Dlatego jeśli już je Pani wykonuje proszę nie schodzić  pośladkami do „parteru”, a jedynie na wysokość kolan. Praca mięśni pośladkowych będzie wystarczająca. Proponuje jednak mniej agresywne ale bardzo skuteczne ćwiczenia na uda i pośladki. Jednym z nich jest ćwiczenie w pozycji leżenia przodem. Dłonie należy wsunąć pod czoło. Nogi wyprostowane. Właściwy ruch to oderwanie prostej nogi od podłoża do momentu w którym poczujemy napięcie w pośladku. Następnie możemy POWOLI opuszczać nogę na podłoże. Stopa powinna być skierowana na zewnątrz. Ćwiczymy naprzemiennie raz jedną, raz drugą nogę. Najlepiej wykonać 4 serie po 10 razy z 10 sekundowymi przerwami. To ćwiczenie jeśli chodzi o mięsnie pośladkowe działa tak samo jak przysiady a na pewno nie jest tak obciążające dla kolan.