Czy refluks i przepuklina może być dziedziczna?

Witam. Mam 24 lata. Od kilku dni męczy mnie pieczenie w przełyku i gdy kucam schylam się czuję jak by mi się zwracał do przełyku kwas. Sam żołądek mnie nie boli dokucza mi tylko ten dyskomfort i uczucie kwasu w przełyku. Dodam że moja mama ma przepukline i refluks czy ja mogę mieć to samo? Mam też ostatnio dużo stresu.Wcześniej miewalam czasami zgage a teraz dokucza mi to od kilku dni codziennie. Mogę dodać że popatrzyłem sobie dodatkowo przełyk. Dziękuję za odpowiedz

Dzień dobry,

Jeśli chodzi o dziedziczenie wyżej wymienionych jednostek chorobowych, to dziedziczymy raczej skłonność do nich, a nie same choroby. Tak więc mógł mieć Pan dziedziczną skłonność do tych schorzeń, a pod wpływem tzw. czynników spustowych zostały uruchomione mechanizmy, które doprowadziły do zgłaszanych przez Pana dolegliwości. Proszę wybrać się do specjalisty chorób wewnętrznych lub gastrologa -na pewno pomogą Panu pozbyć się nieprzyjemnych dla Pana dolegliwości. Jeśli okaże się, że ma Pan przepuklinę rozworu przełykowego, trzeba będzie z lekarzem przedyskutować dalsze postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych