Czy refluks żołądkowo-przełykowy może być na tle nerwicowym?

Dzien dobry czy refluks zoladkowo przelykowy- kaszel refluksowy (potwierdzony w gastroskopii) moze byc na tle nerwowym? rok temu zakrztusilam sie winogronem dosc mocno i sie wystraszylam pozniej zastanawialm sie czy jechac do spzitala martwilam sie pare dni po dwoch dniach zaczelam kaszlec po jedzeniu dokladnie po odbiciu sie teraz czesto to wraca raz gorzej raz lepiej, Dodam ze mam tez borelioze, mnostwo alergii pokarmowych i hiperinulinizm oraz relfuks zolciowy, i zapalenie zoladka. dziekuje

Witam,

wyobrażam sobie, że sytuacja nie jest łatwa, przy tak znacznym obciążeniu problemami zdrowotnymi. Mam wrażenie, że żyje Pani w ciągłym lęku, możliwe, że stres, który się z tym wiąże nasila objawy schorzeń, które Pani opisuje i jeszcze mocniej utrudnia codzienne życie. Choroba zawsze dotyczy całego organizmu, choruje cały człowiek a nie wybrany narząd np. przełyk- żołądek. Badania naukowe potwierdzają wpływ współistniejących zaburzeń psychicznych na pojawianie się i nasilanie objawów u chorych na choroby refleksowe przełyku. Warto zadbać o swój stan psychiczny i złagodzić czynniki które mogą wpływać na nasilenie objawów chorobowych. Jestem przekonana, że kontakt ze specjalistą psychoterapeutą, psychologiem ułatwi znalezienie sposobu na złagodzenie doświadczanego stresu i lęku a tym samym zmniejszy nasilenie objawów chorób o których Pani wspomina. Ulgę w radzeniu sobie z dolegliwościami, które Pani opisuje może przynieść zastosowanie wskazówek, ze strony http://j-elita.org.pl.
pozdrawiam
A.Aleksandrowicz
https://www.facebook.com/pages/Psychoterapia-Anga-Aleksandrowicz/849652415108571

Jest to możliwe, że podobne objawy są na tle nerwowym. Musi to jednak zdiagnozować lekarz (po wykluczeniu innych możliwych przyczyn). Zachęcam do podjęcia konsultacji psychiatrycznej i psychologicznej.