Czy są potrzebne dalsze badania po rtg płuc?

Czy potrzebne dalsze badania po rtg płuc? Mam 37 lat zrobiłam rtg klatki na zlecenie lekarza przed zabiegiem przegrody nosa. Czuje się dobrze nie mam niepokojących objawów a wyniki krwi b. Dobre. Oto opis badania; Pojedyncze zwloknienie w szczycie prawym. Poza tym płuca bez zagęszczeń zapalnych i ogniskowych. Sylwetka serca w normie. Wnęki i śródpiersie górne bez zmian. Zatoki przeponowo żebrowe wolne. Proszę o interpretacje powyższych wyników

Dariusz Osiak Internista, Warszawa

Taki opis (zazwyczaj) świadczy o przebytym procesie zapalny. W przypadku braku objawów oraz prawidłowych wynikach laboratoryjnych zaleca się jedynie kontrolę radiologiczną raz do roku. W przypadku gdy wystąpią objawy takie jak: kaszel, duszności, nocne poty, chudnięcie, bóle w klatce piersiowej, krwioplucie, tany podgorączkowe konieczna jest wizyta u lekarza pulmonologa i ewentualne powtórzenie badań. Warto w przypadku stwierdzenia zmian w opisie rtg klatki piersiowej odszukać wcześniejsze badania radiologiczne (które z pewnością były wykonywane w przeszłości), i porównanie ich z aktualnym baniem radiologicznym. Taka analiza porównawcza wnosi bardzo dużo do aktualnej diagnostyki, pozwala ustalić czy opisywane zmiany były widoczne na wcześniejszych radiogramach czy też nie. Pozwala również na analizę dynamik widocznych zmian w ciągu kilku lat. Reasumując: zalecam obserwację ewentualnych objawów ze strony układu oddechowego, w przypadku dłuższego ich występowania kontaktu ze specjalistą pulmonologiem.