Czy silny ból rączki po szczepieniu di-te-per może trwać tydzień?

We środę córeczka miała szczepienie di-te-per opóźnione o 3 tyg. z powodu infekcji (zamiast w 6 tyg. życia podana w 9 tyg.). Po szczepieniu nie marudziła nie gorączkowała, ale we czwartek nie była w stanie utrzymać grzechotki, a w niedzielę po kąpieli rączka stała się bezwładna i do tego, gdy ubierałam córeczkę, bardzo głośno krzyczała. W poniedziałek rano wydawało się, że wszystko wróciło do normy - gdy ubierałam córeczkę na spacer nawet się nie skrzywiła, a wieczorem po kąpieli znowu był krzyk - czy to jest jeden z objawów poszczepiennych, czy to jednak uraz?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Reakcje Pani córki są najprawdopodobniej  związane z miejscowym odczynem poszczepiennym, który może objawiać się silnym bólem w miejscu wkłucia. W przypadku szczepionki DTP występowanie odczynów miejscowych jest dość częste, jednak mają one charakter przemijający (zwykle zanikają w ciągu kilku dni)  i nie powodują trwałych następstw zdrowotnych.
Proszę zachować spokój i obserwować dziecko.  Gdyby po kolejnym tygodniu objawy się utrzymywały, należy skonsultować się z pediatrą.