Czy słusznie podejrzewam niedoczynność tarczycy?

Witam, od kilku miesięcy staramy się z mężem o dziecko. Niestety podejrzewam, że nie mam owulacji, gdyż testy nigdy mi nie pokazały pozytywnego wyniku. W styczniu tego roku miałam też operację plastyczną i po niej zaczęłam tych bez zmiany trybu życia oraz diety. Nagle przybyło mi 6 kg, których nie mogę zgubić oraz buzia mi się zaokrągliła i pojawiła się u mnie druga broda, dodatkowo włosy wypadają mi garściami. Podejrzewam niedoczynność tarczycy, czy słusznie? Dodam również, że przyjmowałam lek citronil ale odstawiłam go w czerwcu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pani objawy są nieswoiste i nie wskazują bezpośrednio na niedoczynność tarczycy. Z pewnością jednak nieuzasadnione zmianą diety przybieranie na wadze oraz wzmożone wypadanie włosów wymaga diagnostyki. Na początek proszę wykonać morfologię z rozmazem i oznaczeniem poziomu TSH, fT3, fT4, żelaza oraz ferrytyny, a także glukozy i insuliny.

W przypadku niedoczynności tarczycy najczulszym wskaźnikiem jest zwłaszcza poziom TSH – wynik powyżej normy będzie wskazaniem do wizyty u endokrynologa. Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie.

Poza niedoczynnością tarczycy warto wziąć pod uwagę anemię, dlatego też oznaczenie wskazanych parametrów jest kluczowe. Szerzej o anemii traktuje ten materiał, być może Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-anemii.

Także zaburzenia pracy wątroby czy trzustki mogą dawać podobne objawy, zatem jeżeli morfologia nie przyniesie odpowiedzi na pytanie o przyczynę Pani złego samopoczucia, to warto sprawdzić funkcje narządów wewnętrznych. Ostatnim krokiem, który warto wykonać, są badania hormonów płciowych – niekiedy nawet drobne wahania hormonalne zaburzają gospodarkę organizmu na tyle, by powodować szereg dokuczliwych dolegliwości. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe.

Przyjmowany przez Panią lek antydepresyjny oraz zabieg chirurgiczny prawdopodobnie pozostają bez związku z nadprogramowymi kilogramami i wypadaniem włosów.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.