Czy sytuacja z przeszłości mogła mieć wpływ na rozwój zaburzeń lękowych?

Dzień dobry, kilka dni temu przypomniało mi się traumatyczne przeżycie, które wyparłem z pamięci na około 16 lat. Jestem w szoku z powodu tego co zrobiłem i ciągle odtwarzam te wspomnienie przypominając sobie nowe szczegóły. Mam zdiagnozowane zaburzenia lękowe. Zaburzenia miałem już przed tym zdarzeniem. Czy jednak to mogło mieć wpływ na późniejszy rozwój zaburzeń. Co powinienem z tym zrobić? jak się uwolnić od natrętnych myśli?

Dzień dobry,
Doradzałabym konsultację z psychiatrą lub psychoterapeutą u którego Pan się leczy. Nie wiedząc nawet o jakie zdarzenie chodzi i nie znając szczegółów nie mogę potwierdzić jednoznacznie, ani też zaprzeczyć. Oczywiście teoretycznie zdarzenie traumatyczne może mieć wpływ na rozwój w późniejszym czasie zaburzeń z grupy lękowych. Mam nadzieję, że wkrótce uda się Pan do specjalisty.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/