Czy tabletki zachowały swoją skuteczność po takim czasie?

Witam, biorę lek Novynette od 2-3 lat, natomiast po przerwie 7-dniowej (miałam krwawienie), nie wzielam leków przez dwa tygodnie po tej przerwie, ponieważ nie było dostępnego leku (jestem tymczasowo za granica), po 7 dniowej przerwie i 14 dniach nie brania, dostalam w końcu leki i zaczęłam brac normalnie. Po około tygodniu współżyłam bez dodatkowej metody, czy po 7 dniach brania tabletek po takiej przerwie zachowały one ochronę?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

tak długa przerwa w stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej nie zapewniła Pani należytej ochrony. Przez całe bieżące opakowanie powinno Pani dodatkowo się zabezpieczać, aby nie zajść w ciążę. W związku z tym stosunek odbyty po tygodniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych należy uznać za niezabezpieczony.

Pierwszą tabletkę antykoncepcyjną po 20-dniowej przerwie należałoby przyjąć pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego. Wówczas ochrona byłaby zachowana.

W tym momencie możliwe, że nastąpiła owulacja, która mogłaby doprowadzić do ciąży. Proszę więc wykonać test ciążowy po około 14 dniach od zbliżenia, aby mieć pewność, że nie doszło do zapłodnienia.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami znajdzie Pani pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jestem-zabezpieczona-jesli-przerwa-w-braniu-tabletek-trwala-2-tygodnie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/2-tygodniowa-przerwa-w-przyjmowaniu-tabletek,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/chce-zrobic-miesiac-przerwy-w-przyjmowaniu-tabletek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.