Czy taką zmianę leku przeprowadzić stopniowo?

Od dobrych kilku miesięcy tyję (ok. 16kg) bez powodu (choruję na niedoczynność tarczycy leczę się z powodu depresji od prawie roku). Endokrynolog na ostatniej wizycie powiedział mi, że może to być wina escitalopramu. Chciałabym go zmienić na fluoksetynę (znalazłam informację, że można wręcz zrzucić pare kilogramów). Czy taką zmienę wprowadza się stopniowo? Czy fluoksetyna jest w jakikolwiek sposób gorsza? Wiem, że to leki z tej samej grupy, stąd moje pytania.

Witam! Przybór masy ciała przy leczeniu lekami SSRI i SNRi zależy od osobniczej wrażliwości leczonego. Po Escitalopramie nie jest rzadkością i leczący Panią endokrynolog miał rację. Nie wiem jakie dawki Pani przyjmuje. Proszę zasygnalizować problem lekarzowi leczącemu depresję, powinien zaproponować odpowiednie wyjście. A zmieniamy jeden lek na drugi albo na tzw. "zakładkę" (przez pewien czas idą jednocześnie dwa w mniejszych dawkach, potem lek docelowy w pełnej dawce), albo zmiana jest natychmiastowa (przy niższych dawkach). Przy niektórych zmianach wymagany jest różnie długi okres karencji, szczególnie jeśli dotyczy to grupy inhibitorów MAO. Leczenie proszę powierzyć jednak lekarzowi leczącemu. Powodzenia W. Łuczkowski.