Czy taki cholesterol całkowity w wieku 20 lat jest poprawny?

Dzień dobry, czy cholesterol całkowity o wartości 183 w wieku 20lat (kobieta) jest poprawny?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Pani poziom cholesterolu mieści się w zakresie normy, która wynosi dla cholesterolu całkowitego do 200 mg/dl. Jeśli czuje się Pani dobrze, to nie ma powodów do jakichkolwiek obaw. Jako, że jest Pani młodą osobą, to na pewno warto zadbać o prawidłową dietę, aby ten wynik w przyszłości nie był podwyższony. Wydaje się, że zachowanie zbilansowanej diety bogatej w różnorodne produkty: warzywa, owoce, dobrej jakości mięso oraz produkty mleczne będzie wystarczające, aby poziom cholesterolu nie wzrastał zbyt mocno. Dodatkowo trzeba pamiętać, że wszelkie używki, w tym alkohol, duże ilości słodyczy nie będą wskazane. Aktywność fizyczna uprawiana codziennie czy co kilka dni także pozwoli utrzymać dobrą formę. Oczywiście za jakiś czas warto skontrolować wyniki badań laboratoryjnych, aby sprawdzić, czy Pani tryb życia nie powoduje zmian w wyżej wymienionych parametrach i czy nie są konieczne inne działania w celu unormowania cholesterolu. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-cholesterol

https://portal.abczdrowie.pl/wysoki-cholesterol

https://zywienie.abczdrowie.pl/kwasy-tluszczowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.