Czy takie bóle mogą być po prostu wynikiem stresu?

Witam serdecznie, Od około miesiąca męczy mnie ból żołądka i na zmianę skurczowe bóle po lewej i prawej stronie brzucha. Na początku myślałam, że to może przez stres..Jednak bóle były silniejsze nawet na urlopie i w czasie wypoczynku. Byłam na wizycie u ginekologa i wszystko jest w porządku. Byłam również u lekarza Poz i ten stwierdził, że mam jakąś wirusówkę jelitową i przepisał coś na jelita i polecił brać rozkurczowo nospe forte. Tak też zrobiłam i nie ma poprawy. Czy takie bóle mogą być po prostu wynikiem stresu

Dzień Dobry Pani,

Jak najbardziej tak.
Dostała Pani informację zwrotną z ciała, że coś przestało Pani służyć...
Proszę przeanalizować, co mogłoby być tego przyczyną i umiejętnie zadbać o siebie.

Gdyby miała Pani życzenie rozmowy ze mną, zapraszam serdecznie do kontaktu,

Życzę Pani tylko dobrego nastroju,
Irena Mielnik-Madej
irena.mielnik.madej@gmail.com

Dzień dobry,

teoretycznie jest to możliwe, ale stres musiałby wtedy być dość znaczny i przewlekły. Może być to reakcja psychosomatyczna, ale żeby iść w tym kierunku konieczne jest wykluczenie chorób somatycznych. Proszę jeszcze raz udać się do lekarza i powiedzieć o braku poprawy, być może zleci inne, dokładne badanie jak: gastroskopię czy USG jamy brzusznej. Tak czy inaczej, żeby podjąć interwencję terapeutyczną należy najpierw wykluczyć udział czynników somatycznych.

Z poważaniem.
Adam Zajączkowski

Witam Panią
Bardzo często stres i napięcie nerwowe powodują dolegliwości żołądkowe.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji.
W terapii stresu, oraz jego konsekwencji najskuteczniejszym sposobem
dotarcia do przyczyny znalezienia właściwego rozwiązania problemu
jest psychoterapia.
Zachęcam Panią do skonsultowania problemu z psychologiem.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną
o problemie, to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam.
Rzeczywiście stres, jak również różne nasze wewnętrzne lęki, obawy, dylematy, pragnienia mogą wywoływać objawy somatyczne. Nierzadko mają one postać bólu, jaki Pani opisuje. Rozwiązaniem wówczas jest wizyta u doświadczonego psychoterapeuty, czasami podjęcie psychoterapii.
Generalna zasada jest jednak taka, że zanim podejmiemy lecznie psychoterapeutyczne należy wykluczyć fizjologiczną przyczynę zaburzenia. Mam wrażenie, że u Pani nie została ona rzetelnie zbadana. Bardzo dobrze, że zgłosiła się Pani na wizytę do ginekologa. Niewątpliwie warto się jeszcze zgłosić do gastrologa i uzupełnić diagnostykę, chociażby poprzez badanie usg jamy brzusznej, czy gastroskopię. Dopiero, gdy specjalista gastrolog wykluczy podłoże somatyczne warto rozważyć konsultację u psychologa.

Małgorzata Danielewicz
www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl

Witam, jeżeli złe samopoczucie nie ma związku z przyczyną somatyczną, proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem, psychoterapii, ponieważ sytuacja którą Pani opisuje może mieć związek ze stresem. Proszę zastanowić się co może Pani pomóc w obniżeniu poziomu stresu, być może warto skorzystać z ćwiczeń, muzyki relaksacyjnej, np. Jacobsona (https://www.youtube.com/watch?v=GnyCpEh39hs).
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl