Czy takie plamienia powinny mnie jednak martwić?

Witam, Jakoś od 3 miesięcy od owulacji do miesiączki mam brązowe plamienia, i właśnie 3 lub4 miesiące temu wzięłam tabletkę dzień po. Czy to normalne? Czy wszystko sie samo unormuje z czasem, czy to już coś poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zastosowanie antykoncepcji awaryjnej wiąże się z ryzykiem pojawienia działań niepożądanych, takich jak krwawienia bądź plamienia. Tabletka dzień po zawiera bowiem dużą dawkę hormonów, która oprócz zminimalizowania ryzyka zajścia w ciążę może spowodować przejściowe wahania hormonalne.

Czas krwawienia lub plamienia to kwestia indywidualna. Organizm każdej kobiety jest inny, dlatego też różnie reagują one na antykoncepcję awaryjną. Ewentualne skutki uboczne mogą trwać nawet do kolejnego cyklu. W Pani przypadku brązowe plamienia występują już od trzech miesięcy, dlatego sugerujemy kontakt z ginekologiem.

Brązowe plamienia w środku cyklu mogą mieć również inną przyczynę. Takie objawy mogą bowiem dawać mięśniaki macicy, nadżerka szyjki macicy czy też polipy. Warto to sprawdzić.

Temat ten został opisany w naszym artykule pod linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.