Czy takie samopoczucie w ciąży jest normalne?

Witam. Jestem w 6tygodniu ciąży. 3 ciąża. W tej ciąży czuje się okropnie. Śpię od 22 do 9 rano, i w ciągu dnia jeszcze z godzinę. Nogi mi dretwieje, kręgosłup mnie boli, wogole źle się czuję, ciężko mi coś zjeść bo mi śmierdzi, nie mam siły na nic, najchętniej bym z domu nie wychodziła. Ciąża się rozwija normalnie. Prosze o jakieś rady czy wszystko jest dobrze? W listopadzie przeszkam covid ale lekko, badania po covidowe bardzo dobre.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pani dolegliwości nie wydają się odbiegać od normy – za złe samopoczucie, zwłaszcza w I trymestrze ciąży, odpowiedzialne są hormony – przede wszystkim progesteron i gonadotropina kosmówkowa. Oczywiście ich natężenie, a także predyspozycje kobiety sprawiają, że trudno przewiedzieć skalę problemu, a dodatkowo w każdej ciąży poziom hormonów może być inny, a co za tym idzie – kobieta może inaczej odczuwać dokuczliwe symptomy.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/dolegliwosci-ciazowe-przyczyny-i-lagodzenie-objawow.

Niestety ten okres musi Pani przetrwać – jest on typowy dla pierwszych miesięcy ciąży, nie ma związku z infekcją COVID-19. Mdłości może Pani łagodzić przede wszystkim za sprawą spożywania małych porcji posiłków o stałych porach, unikając oczywiście potraw i produktów o intensywnym smaku czy zapachu, a także dań smażonych. Proszę jak najwięcej wypoczywać – sen ma działanie regenerujące, a w dodatku pozycja leżąca wpływa pozytywnie na stan kręgosłupa, w przeciwieństwie do pozycji siedzącej.

Jeżeli cokolwiek wzbudzi Pani niepokój – np. bóle podbrzusza, krwawienie czy plamienie z dróg rodnych, wówczas nie należy zwlekać ze skonsultowaniem się z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/zdrowie-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.