Czy te duszności mogą wynikać ze stresu?

Witam. Mam 30 lat i nigdy na nic nie chorowalam, wiadomo przeziębień itd nie liczę. Od 2 tygodni pojawiły się u mnie duszności. Czuję się tak jakbym nie mogła zrobić pełnego oddechu i jak by brakowało mi tlenu. Jeden dzień jest lepiej, na drugi gorzej i tak w kółko. Cały czas myślę o oddychaniu i już zaczyna mnie to denerwować. Co mi może dolegać ? 2 razy dzwoniłam do przychodni na teleporade i Mam brać leki na uspokojenie z apteki jakieś zioła A jakby nie pomogły dostałam receptę na xanax jednak nie chce go brać ze względu na działanie uzależniające. Czy ja faktycznie mam te duszności ze stresu? Którego w sumie nie czuję.. ta duszność przyszła nagle bez jakichkolwiek innych objawów. Proszę o poradę.

Dzień dobry, duszności mogą wynikać ze stresu. Gdy jesteśmy w dużym lęku, napięciu, czasem nawet nieuświadomionym, mięśnie się napinają, klatka piersiowa zapada - pojawia się uczucie duszności. Część pacjentów hipochondrycznych doświadcza obecnie objawów duszności, część niejako sugestywnie reaguje na wszystkim znane objawy zarażenia koronawirusem. Jeśli rozpoznaje Pani w sobie istotny lęk przed zarażeniem, a dodatkowo jest Pani osobą podatną na sugestię, duszności mogą być tego wyrazem. Proszę jednak tę informację traktować jako jedną z możliwych wyjaśnień. By je zweryfikować, potrzebna byłaby szersza konsultacja. W pierwszej kolejności zalecałabym wykluczyć inne przyczyny duszności, być może wizyta którą Pani odbyła tę kwestię już załatwiła. Jeśli duszności mają podłoże psychogenne to zażywanie środków uspokajających da wymierny efekt. Xanax faktycznie jest dość silnym lekiem, może Pani poprosić o coś łagodniejszego, propranolol, hydroksyzyna, benzodiazepiny - jednak te ostatnie także mają duży potencjał uzależniający. Proszę też spróbować codziennie wykonywać czynności, które pozwolą Pani rozładować część napięć, stresu. Mogą być to ćwiczenia fizyczne, yoga, słuchanie muzyki, rozmowy z przyjaciółmi. Podkreślę, że aktywność fizyczna ma tu szczególne znaczenie. Udowodniono jej wpływ na obniżanie lęku, napięć. Jeśli te dwie metody - leki oraz zalecone działania do wykonania przez Panią - nie pomogą - proszę za ok 2-4 tygodni ponownie zgłosić się do lekarza. Gdyby Pani miała więcej pytań, zapraszam na konsultacje online. Pozdrawiam. Kamila Dziwota/ tel. 513306125 kamidziwota@gmail.com

Szanowna Pani,

rozumiem, że konsultowała się Pani z lekarzem rodzinnym, który zdiagnozował u Pani zaburzenia lękowe i zalecił leki uspokajające. Problem z oddychaniem może być spowodowany czynnikiem psychogennym. Jeśli duszność zmienia swoje natężenie, jednego dnia jest lepiej - innego symptom się zaostrza, może być spowodowane zaistniałą sytuacją, wywołaną koronawirusem. W takim przypadku leki uspokajające będą Pani pomocne, można też skorzystać z pomocy psychologicznej, wskazana jest konsultacja psychiatryczna w celu diagnostycznym - teleporada.
Pozdrawiam serdecznie, Bożena Waluś

Witam Panią, dziękuję za zaufanie ABCzdrowie. Sytuacja w której wszyscy obecnie się znajdujemy, jest niezwykle stresująca. Stres który Pani przeżywa, przyszedł jakby nieświadomie. Podlegamy mu wszyscy. Obostrzenia, co do których musimy się dostosować, są bardzo stresujące. Warto brać ziołowe środki uspakajające. Od 20 kwietnia niektóre z zakazów dotyczących pandemii zostaną usunięte. To zapewne zredukuje stres któremu Pani również podlega. Warto też poczytać sobie w internecie lub w książkach inspirujących na temat sytuacji które tworzą stres. Życzę powodzenia, proszę się trzymać informacji które uzyskała Pani z teleporad. Proszę też skorzystać z możliwości spacerów, które już niebawem będą możliwe. Może nordic walking lub inne zajęcia ruchowe? To pomoże w rozbiciu napięcia, któremu podlegaliśmy wszyscy przez dwa miesiące. Proszę również poszukać w internecie nagrań które przygotowali wybitni sportowcy, dla ludzi którzy będą ćwiczyli w domu. Może to być taniec, joga, ćwiczenia kalisteniczne. Pozdrawiam serdecznie, Alicja Jankowska