Czy te problemy mają związek z cukrzycą czy raczej są na tle nerwowym?

Dzien dobry. Od około dwóch lat, z różną częstotliwością, budzę się w nocy zlana potem. Miałam robioną próbę glukozowa oraz badania poziomu hormonów tarczycy, wyniki obu badań wyszły w normie. Od około roku w nocy (tylko raz zdarzyło się to w ciągu dnia) krótko po zaśnięciu budzę się przerażona, odczuwam lęk, którego źródła nie jestem w stanie ustalić. Mam kołatanie serca i zawroty głowy. Trwa to najczęściej kilka, do około 10 minut po czym szybko zasypiam. Ostatnio taki atak poprzedziło bardzo silne pragnienie dlatego przyszły mi na myśl problemy z poziomem glukozy we krwi. Nie byłam głodna, na samą myśl o jedzeniu robiło mi się niedobrze ale wypiłam wodę z dwoma łyżeczkami cukru i wkrótce zasnęłam. Po ok. 2 godzinach obudzialam się zlana potem. Moje pytanie brzmi czy problem rzeczywiście może być związany z cukrem czy szukać pomocy u psychoterapeuty. Dodam jeszcze, że swego czasu budząc się mokra od potu mierzyłam sobie temperaturę oraz poziom cukru glukometrem i były w normie

Szanowna Pani,

symptomy, które Pani przejawia mogą mieć podłoże emocjonalne, nerwicowe, mogą to być zaburzenia lękowe, wskazana jest diagnostyka, konsultacja psychiatryczna i ewentualne leczenie metodą psychoterapii - wysoką skuteczność wykazuje paradygmat poznawczo - behawioralny.

Pozdrawiam serdecznie, Bożena Waluś