Czy te stany wymagają konsultacji?

Witam, niepokoją mnie powracające stany obniżonego nastroju: przygnębienie, smutek, apatia, niechęć do kontaktów z ludźmi, narastanie lęku, poczucie że jestem ciężarem dla innych itp. Zwykle trwają ok 2-4 tygodni i później samoczynnie mijają. Jednak powracają regularnie już od mniej więcej 4 lat. Dodam, że choruję na niedoczynność tarczycy i hashimoto (zdiagnozowana 9 lat temu), choroba jest ustabilizowana lekami. Co powinnam zrobić? Czy te stany wymagają konsultacji? Obecnie przeżyłam taki stan i trwał prawie miesiąc, z trudem funkcjonowałam w pracy i wśród ludzi. Wydaje mi się że z każdym razem gorzej to znoszę, a zwykle dawałam sobie radę.

Zmiany nastroju mogą mieć związek z funkcjonowaniem tarczycy (warto to omówić z prowadzącym endokrynologiem), ale hipotezie zaburzeń afektywnych warto dodatkowo się przyjrzeć z psychologiem i do konsultacji z takim specjalistą zachęcam. Niewykluczone, że pomocne okaże się również wsparcie psychoterapeutyczne.