Czy ten brak okresu to wina infekcji?

Ostatnio współżyłam w lipcu, pod koniec lipca planowo dostałam okresu, tak samo w sierpniu, jakoś w połowie września zachorowałam na lekką grypę żołądkową i zapalenie pęcherza (miałam badanie moczu, z którego wynikło że mam podwyższone crp). Przyjmowałam na zapalenie pęcherza furagine, którą zlecił mi lekarz, miałam również robione usg, na którym lekarz nie wykrył niczego niepokojącego. Okres spóźnia mi się już 12 dni, co mnie bardzo niepokoi, bo już od dawna miałam regularny okres, który różnił się 1-2 dniami maxymalnie. Ciążę mogę raczej wykluczyć, zastanawiam się czy nie jest to wina infekcji, chciałabym wiedzieć co może mi być. Dodam że od tych 12 dni co jakiś czas (nie codziennie) doświadczam bólu jajników, właśnie jak przy okresie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli menstruacja opóźnia się zaledwie 2 dni, to nie jest to podstawą do podejrzewania jakichś nieprawidłowości – takie zaburzenia cyklu menstruacyjnego mogą być podyktowane fizjologią i zdarzają się nawet kobietom miesiączkującym od lat regularnie. Być może zainteresuje Panią ten materiał wideo: https://portal.abczdrowie.pl/nieregularne-miesiaczki.

W Pani przypadku infekcja mogła spowodować przesunięcia w cyklu – nie jest to wykluczone, natomiast dolegliwości, które towarzyszą Pani od kilkunastu dni wskazują, że jajniki funkcjonują prawidłowo, a okres powinien pojawić się lada dzień. Być może pomocny będzie ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyspieszyc-okres.

Jeżeli jednak tak się nie stanie, warto skontaktować się z ginekologiem – konieczne jest badanie palpacyjne, wziernikowe oraz USH TV narządu rodnego, by móc spróbować ustalić przyczynę braku miesiączki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.