Czy ten lek mógł spowodować uszkodzenie mózgu?

Witam, czy jeśli przyjmowałam pregabaline przez 2 tygodnie i okazało się ze nie działa na mnie dobrze i odstawiłam, to czy mogła wywołać uszkodzenie mózgu? W ulotce jest napisane ze zdarzają się przypadki encefaloptii mózgu.
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Witam! Większość "bezpiecznych" leków p/lękowych zaczyna działać po 2-4 tygodniach ich stosowania, a czasem jeszcze później. Nie podała Pani w jakich dawkach zlecono Pregabalinę. Odstawianie leków p/padaczkowych, do których należy Pregabalina także powinno być rozłożone w czasie. Co do powstania encefalopatii po tak krótkim przyjmowaniu leku jest wręcz niemożliwe. Pozdrawiam W. Łuczkowski.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy bilirubina na poziomie 14,28 u noworodka mogła spowodować uszkodzenie mózgu?

Ja i mój mąż mieliśmy konflikt serologiczny, dziecko po urodzeniu miało wysoki pozim bilirubiny 8,4, następnie 14,28. Badania, które robiłam w czasie ciąży nie wykazywały, że mój organizm wytwarza przeciwciała. Posiadam grupę krwi A Rh(-), natomiast dziecko AB Rh(+). Wydawało się, że córka urodziła się zdrowa, lecz po kilku miesiącach zauważalne było opóźnienie ruchowe, później psychoruchowe i napady padaczki od 3. roku życia. Dziś ma już 16,5 roku i orzeczenie o upośledzeniu umiarkowanym. Czy w jej przypadku mogło dojść do choroby hemolitycznej? Niestety nigdy nie stwierdzono przyczyn upośledzenia mojej córki.

KOBIETA ponad rok temu
Lek. Izabela Brym
52 poziom zaufania

W Państwa sytuacji nie doszło do wytwarzania przeciwciał odpornościowych przeciwko antygenowi D na krwinkach córki (badania w trakcie ciąży były ujemne). Ponadto wartości stężenia bilirubiny, które Pani przytacza, są wartościami typowymi dla tzw. żółtaczki fizjologicznej noworodków, która występuje u prawie wszystkich dzieci. Typowo do 3.-4. dnia życia stężenie bilirubiny może zwiększyć się do 18 mg/dl i jest to zjawisko zupełnie prawidłowe.

Uszkodzenie mózgu związane z żółtaczką jest możliwe, ale występuje tylko w sytuacjach, gdy stężenie bilirubiny znacznie przekracza przytoczone przez Panią wartości. Może się tak stać, jeśli dziecko jest wcześniakiem lub połączenie bilirubiny z białkami transportującymi (albuminami) jest zrywane. Dzieje się tak pod wpływem niektórych substancji (np. sulfafurazolu, ceftriaksonu, kwasu acetylosalicylowego, wolnych kwasów tłuszczowych i jonów wodorowęglanowych w stanach głodzenia u dzieci z posocznicą lub kwasicą). Objawy uszkodzenia mózgu pojawiają się wcześnie i są to: apatia, niechęć do jedzenia oraz wymioty.

Podsumowując: w Państwa przypadku nie występowały czynniki usposabiające do wystąpienia uszkodzenia mózgu związanego z żółtaczką, a sama hiperbilirubinemia nie przekroczyła wartości fizjologicznych dla wieku noworodkowego. Wydaje się zatem, że późniejsze upośledzenie umysłowe Państwa córki jest zjawiskiem niezależnym.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy uszkodzenie kolana mogło być spowodowane tym wypadkiem?

Witam W styczniu 2018 upadlam i zlamalam prawa reke. Po okolo 3 miesiacach spuchlo mi prawe kolano i zaczelam odczuwac bol. W badaniu MRI wyszlo, ze mam uszkodzone wiezadlo ACL i prawdopodobnie uszkodzona lakotke tylko nie wiadomo w jakim stopniu. Obecnie czekam na artroskopie kolana. Chcialabym zapytac czy uszkodzenie kolana moglo byc spowodowane tym upadkiem? Czy dolegliowsci powinny wystapic od razu po upadku? Dodam, ze nigdy nie mialam problemu z tym kolanem.
KOBIETA, 56 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty